Ce trebuie Sa Faci Ca sa Ai windows-ul perfect

Discutii/Probleme/Intrebari/Raspunsuri cu si despre Windows
Post Reply
ivascanu

Ce trebuie Sa Faci Ca sa Ai windows-ul perfect

Post by ivascanu »

Sa zicem ca acuma am reinst un windows Xp
Ce trebuie sa facem?
Primu pas trebuie sa instalam driverele pe care le-am achizitionat cand am cumparat calculatorul,dupa aceea trebuie sa instalam un anti-virus eu va recomand Nod32.
Al doilea pas ar fi sa instalam un Anti Spyware eu va recomand Spyware Doctor dar va aduc aminte ca acesta consuma mult din resursele calculatorului, daca nu, atunci ne putem multumi si cu BPS Spyware Remover.
Dupa aceea sa vedem ce putem face pentru a putea sa crestem perfomantele calculatorului,pai pentru prima oara intra in C:\Windows\Prefetch si stergem toate fisierele aceelea.Ele sunt anumite fisiere care ruleaza de-alungul BootScreenului.
Dar mai tebuie sa facem ceva deoarece unele programe se salveaza iara in Prefetch,pai atunci facem asa: intram in Start->Run si scriem regedit dupa aceea ne ducem la [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters]
acolo cautati enable prefetcher dati dublu click pe el si la Value Data puneti 0(zero) asta inseamnca ca am dezactivat Windows Prefetch si in acel folder din Windows nu va mai intrat niciodata programe
Mai pe scurt daca vreti luati de aici reg key-ul si dati numai dublu click pe el si gata.
Daca tot am vazut cum sa facem Windowsul sa Booteze mai repede sa facem acuma si cum sa se inchida mai repede pai intram in Start->Run si scriem regedit dupa aceea ne ducem la [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l] si cautam WaitToKillServiceTimeOut dam dublu click pe el si la Value Data punem 200.
Sau luati de aici reg key-ul si dati dublu click pe el.
Mai este Game Xp care imbunatateste performantele calculatorului prin scaderea elementelor grafice ale windowsului.
Sa nu uitam de O and O Defrag Professional Noul O&O Defrag 10 Edition pentru Windows pune in valoare performanta ascunsa a calculatorului utilizatorului. Acest software optimizeaza hard discul si reimpacheteaza fisierele fragmentate.
Si Norton Ghost v12 cum o zis @zEr0@ Norton Ghost v12 poate face backup si sa recupereze fisierele din calculator.Pentru mai multe informatii cum sa va faceti o imagine cu Norton Ghost dati un click aici.

Si desigur renumitul TunneUp2007 sau TunneUp2008 care va ajuta foarte mult pentru curatarea calculatorului....schimbari de elemnte grafice..si multe altele..

Pentru Bandwich Allocation
Intrati in Start-->Run-->gpedit.msc-->Computer Configuration-->Administrative Templates-->Network-->QoS Packet Scheduler->limit reversable bandwidth->enable 20%->OK

Restul de programe mai puteti pune dupa preferinte..sper sa va fi placut tutorialul.Daca aveti intrebari postati aici.


Sper ca va este de folos acest tutorial
Killaflo
V.I.P.
V.I.P.
Posts: 1397
Joined: Fri Jun 11, 2010 19:26
Nume Real: Claudiu

Re: Ce trebuie Sa Faci Ca sa Ai windows-ul perfect

Post by Killaflo »

Ms de idee eu numa nodul il instalam dupa drivere
Image
Image
Image

Image
Image
Image
Image
LeGo

Re: Ce trebuie Sa Faci Ca sa Ai windows-ul perfect

Post by LeGo »

Mno zici bine unele chestii cu driverele si antivirusul.. dar cu stergerea si alte alea nu prea as fi de acord...
Windowsul se poate "pastra", Windowsul se intretine in functie de experienta care o ai cu computerul... spre exemplu eu pana sa nu am net pe pc instalam windowsul din luna in luna, dupa ce am bagat net si a mai trecut ceva timp... schimb windul anual.. poate nici asa...
Acum am protectie am updateuri si multe alte chestii, deci omu` din greseli invata :D
fpz0r
Administrator
Administrator
Posts: 741
Joined: Sat May 19, 2007 00:00
Nume Real: Flo
Location: aici

Re: Ce trebuie Sa Faci Ca sa Ai windows-ul perfect

Post by fpz0r »

>1year old topic :) , cat despre subiect, e discutabil.
Last edited by WoLvA on Sun Mar 27, 2011 17:20, edited 2 times in total.
Reason: cat timp se mai foloseste windows xp nu cred ca ii un topic expirat.
Image
kelu_cs

Re: Ce trebuie Sa Faci Ca sa Ai windows-ul perfect

Post by kelu_cs »

il pastrezi cum sti...si atata pastrat, nu mai merge bine, bagi disku inst win-u si il ai inca 2 luni...big thing!!
Osiris
Administrator
Administrator
Posts: 263
Joined: Mon Nov 19, 2007 01:00

Re: Ce trebuie Sa Faci Ca sa Ai windows-ul perfect

Post by Osiris »

Sau nu dai drumul la calc/laptop si windowsul ramane perfect!
Post Reply