Pc-ul lui AnonYmouS

daca aveti ceva de vandut ... aici cu ele (lasati mainchat-ul hubului)
Post Reply
Slay3r
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 867
Joined: Mon Dec 26, 2011 10:24
Nume Real: Alex

Pc-ul lui AnonYmouS

Post by Slay3r »

Dupa cum stiti din topicul absente admini, am probleme mari cu pc-ul actul si as vrea sa-mi cumpar altul.
Va rog sa lasa-ti un reply cei care au rabdare sa citeasca tot topicul sau cei care vor sa ma ajute, fara comentari aiurea.
Uitati acesta ar trebui sa fie noul meu pc :
Carcasa
sursa
placa de baza
procesor
memorie RAM
ssd
unitate optica
As avea 2 intrebari :
1. Care este mai bun sau care ii diferenta : procesor1 si procesor2 ?
2. O sa-mi mearga jocuri de genul counter strike sau unele jocuri cu setarile la low ? (pana imi cumpar o placa video)

As avea o rugaminte, eu mi-as cumpara un pc cat mai ieftin si cat mai performant (as vrea sa ma tina pe viitor), daca stiti alte componente nu foarte scumpe si cu o performanta mai buna sau daca stiti componente mai ieftine si cu aceasi performanta, Va rog sa da-ti un reply.
Va multumesc ! Astept niste commenturi :D
The ability to speak does not make you intelligent .
DzR
Newbie
Newbie
Posts: 68
Joined: Sun Nov 15, 2009 00:08
Location: Cluj

Re: Pc-ul lui AnonYmouS

Post by DzR »

Nu prea are sens ca zici ca vrei cat mai ieftin dar pui carcasa+sursa de 600 lei, ssd, memorii cu figuri care fac treaba la fel de bine ca altele mai ieftine.

Segotep SG-Z2 -usb3, sursa jos, destul de mare =140 lei
Sirtec HP Element Plus 500W -500w, eficienta 80% =197 lei
Asrock B85-PRO4 -dai bani degeaba pe o placa pe care oricum nu vei face overclock. Daca nu vrei mai mult de o placa video atunci B85-PRO4 e o placa solida si iti e suficienta = 364 lei
Kingston hyperx 8gb -desi nu vad la ce ai folosi 8 gb ram fara placa video. Mie imi ajunge si la photoshop+jocuri. Mai bine ia o placuta de 4 si daca nu-ti ajunge mai ia una. Ca fapt divers te ajuta cu nimic frecventa sau latentele mai mici decat in teste sintetice = 329 lei
SSD Kingston HyperX 3K 120GB SATA-III 2.5 inch- Ai cumva un HDD vechi pe care vrei sa-l pui pe sistem? Altfel nu iti vor ajunge 120gb de nici un fel. Un ssd bun incepe pe la 600-750 lei incat sa fie evidenta diferenta de la HDD.

Daca ar fi sa calculam, iesi mai ieftin cu 500 lei, asta cu ssd-ul care ti l-am recomandat. Cu putin efort pana la 3100 lei sau cu un HDD clasic iti ajunge si de o placa video.
Click
Image
fpz0r
Administrator
Administrator
Posts: 741
Joined: Sat May 19, 2007 00:00
Nume Real: Flo
Location: aici

Re: Pc-ul lui AnonYmouS

Post by fpz0r »

Orice SSD >60gb va avea performante mult mai bune fata HDD clasic.

Diferenta intre cele 2 procesoare postate de tine e consumul si frecventa(4570S - TDP mai mic si frecventa putin redusa), deci in concluzie e si putin sub celalalt ca performanta.
Image
WoLvA
Administrator
Administrator
Posts: 1562
Joined: Sat May 19, 2007 00:00
Nume Real: Lory

Re: Pc-ul lui AnonYmouS

Post by WoLvA »

eu nu m-as complica cu ssd . ii bun ssd-ul dar foarte scump. mai bine investeste banii aia in procesor , placa video , placa de baza .
Image
Slay3r
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 867
Joined: Mon Dec 26, 2011 10:24
Nume Real: Alex

Re: Pc-ul lui AnonYmouS

Post by Slay3r »

DzR : Chiar imi place design-ul de la zalman 11 si sursa vreau sa fie una modulara (m-am saturat de carcase deluxe, cu tabla cat carcasa de la telefon si surse cu multe cabluri in carcasa).
WoLva : Chiar vreau un SSD pe care vreau sa-mi pun windows-ul, cateva programe si steamul, pentru celelalte am un HDD acasa (300-320 GB), daca nu imi voi cumpara si un HDD nou.
Fpzor: Mersi de raspuns, cred ca o sa ma duc pe un intel core i5 4670 3,4 Ghz.

Dar acum am o dilema, am gasit alte 2 site-uri si anume : azerty si mediadot . Care sunt mai ieftine ca si pc garage, dar acuma nu stiu si cat de bune.
Cat de ieftine cu 250 lei mai ieftine, la un pc cu aceleasi componente.

Pe Pc Garage : carcasa , sursa , placa de baza , procesor , memorie RAM , SSD , unitate optica (nu am putut sa salvez un wishlist pentru ca 3 din componente nu sunt in stoc) . Valoarea acestui cos este de aproximativ 2800 lei.
Pe azerty : Aici . Valoarea acestui cos este de aproximativ 2550 lei.
Pe MediaDot : Aici . Nu am gasit placa de baza msi b85-g43 pe mediadot, dar sa zicem ca ii 380 lei (un pret intre celelalte 2 site-uri, ca pe pc garage ii 400 lei si pe azerty ii 360 lei). Valoarea acestui cos este de aproximativ 2550 lei.

As merge pe azerty, ca am toate componentele acolo, dar nu stiu ca ii de util site-ul sau cum se comporta cu clienti, daca ar fi o componenta stricata sa o pot returna. Am deja 2150 lei, dar mai astept ca poate o sa-mi iau si o placa video pe langa aceste componente deodata (o sa vad cati banuti o sa am pe la 15 august sau pe la sfarsitul lui august si apoi o sa vad ce imi iau).
Pana atunci o sa ma vedeti numai pe forum, ca pe sv nu pot intra. :ilogiclove:
The ability to speak does not make you intelligent .
fpz0r
Administrator
Administrator
Posts: 741
Joined: Sat May 19, 2007 00:00
Nume Real: Flo
Location: aici

Re: Pc-ul lui AnonYmouS

Post by fpz0r »

La sursa mai degraba ti-as sugera o http://www.pcgarage.ro/surse/super-flower/sf-550k14xp/ si la ram http://www.pcgarage.ro/memorii/kingston ... annel-kit/.

Sursa mai zdravana single rail 45,5A si rami low profile CL9 in caz ca o sa pui alta racire decat cea stock n-o sa trebuiasca sa-ti faci griji daca incape.
Image
Slay3r
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 867
Joined: Mon Dec 26, 2011 10:24
Nume Real: Alex

Re: Pc-ul lui AnonYmouS

Post by Slay3r »

La sursa am avut de ales intre aceste 3 surse. Dar prima data am ales OCZ Fatal1ty ... , dupa aia din moment ce am vrut sa ies mai ieftin, am ales intre segotep si super flower (cea mentionata de tine). Dar am ales segotep-ul poate pentru astept sau nu stiu. Dar nu ma prea pricet, deci o sa o adug pe cea mentionata de tine (daca zici ca ii mai buna). Oricum nu o sa folosesc toata puterea de 550 W, poate in sli sau crossfire o sa-i fie folosita toata puterea (dar mie nu imi trebuie, as fi multumit si cu o placa video).
Iar la memoriile RAM, am citit pe undeva ca sunt mai bune cele dual chanel, decat celelalte. Acum o sa ma uit maine, ca sunt obosit ( dar daca vreau pc, trebuie sa si muncesc :D ).
Multumesc pentru recomandari.
The ability to speak does not make you intelligent .
Post Reply