PC GAMING

daca aveti ceva de vandut ... aici cu ele (lasati mainchat-ul hubului)
Post Reply
Andu
Rookie
Rookie
Posts: 266
Joined: Wed Dec 19, 2012 22:15
Nume Real: Alexandru
Location: Rm.Valcea

PC GAMING

Post by Andu »

Salut! As dori sa-mi achizitionez un nou pc : http://www.pcgarage.ro/sisteme-pc-garag ... ition-v21/" onclick="window.open(this.href);return false; + un ssd.
Isi merita banii , este bun? Astept parere. Multumesc anticipat!
WALLER
pashaiph
Newbie
Newbie
Posts: 14
Joined: Sat Dec 20, 2014 20:59
Nume Real: Denis
Location: Tg.Jiu

Re: PC GAMING

Post by pashaiph »

Asemanator am si eu , isi face banii , ma joc orice joc la setari ultra.
WoLvA
Administrator
Administrator
Posts: 1562
Joined: Sat May 19, 2007 00:00
Nume Real: Lory

Re: PC GAMING

Post by WoLvA »

de ce nu iti cumperi pe componente ? pune procesor de generatie noua. daca astepti putin , o sa apara procesoarele intel skylake non K .
Image
User avatar
VRossi
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 796
Joined: Tue May 31, 2011 22:21
Location: Cluj

Re: PC GAMING

Post by VRossi »

"Ma joc orice joc la setari ultra" pe placa video Nvidia GTX 960/760 sau AMD 270X. De cate ori am mai intalnit astfel de afirmatii total eronate. :) Probabil va jucati jocuri care au ramas in urma... asta nu inseamna ca o sa va mearga un GTA V la setari "ULTRA" fara sa va scada fps-ul la valori gen 20-30.

Wolva, referitor la Skylake, pana acum nu a aratat performante cu mult mai bune decat Haswell in jocuri, deci nu cred ca va arata nici de acum inainte. Si nu cred ca lumea e foarte interesata de alte aspecte.

Andu... ai aici cam aceeasi configuratie + SSD (au o promotie acum, ca daca iei placa de baza + procesor + placa video + ram primesti gratis SSD-ul Samsung 650) si ai castigat si o gramada de bani + calitate infinita la sursa si o placa de baza noua (B85 e invechita deja). Eu zic ca e mai mult decat OK. Daca nu te intereseaza asa de mult sursa, poti opta pentru o sursa de genul (http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-hig ... onze-500w/" onclick="window.open(this.href);return false;). Dar ti-as recomanda Seasonic tinand cont ca e cel mai OK brand de surse.

Wishlist: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1318228/" onclick="window.open(this.href);return false;

Daca adaugi produsele din wishlist in cos, se adauga si acel SSD. Sa nu uiti sa adaugi si ansamblare standard... ca ma gandesc ca tu nu te descurci sa ti-l faci singur.
Freak
V.I.P.
V.I.P.
Posts: 711
Joined: Fri Jun 26, 2009 17:28
Contact:

Re: PC GAMING

Post by Freak »

Cu banii salvati poate sa-si cumpere un 970 in loc de 960, nu crezi?
Sau oferta cu SSD e doar la 960?
WoLvA
Administrator
Administrator
Posts: 1562
Joined: Sat May 19, 2007 00:00
Nume Real: Lory

Re: PC GAMING

Post by WoLvA »

in gaming iti ajunge i5 2500 daca e sa o luam asa .
i5 skylake consum mai mic , temperaturi mai mici , poate 5-10 % in performanta , ddr4 care ii mai scump ce-i drept dar ii de viitor .
Image
Freak
V.I.P.
V.I.P.
Posts: 711
Joined: Fri Jun 26, 2009 17:28
Contact:

Re: PC GAMING

Post by Freak »

Nici skylake, nici ddr4 la momentul de fata nu isi merita banii, la sisteme de buget ma refer.
User avatar
VRossi
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 796
Joined: Tue May 31, 2011 22:21
Location: Cluj

Re: PC GAMING

Post by VRossi »

Nu.. e oferta pentru toti RAMii + procesoarele + placile de baza si placile video din oferta. Chestia e ca trebuie sa creasca putin si pretul sursei, tinand cont ca vorbim de putere mai mare consumata. Pacat ca sursele Super Flower Golden Green nu sunt in oferta (una de 500/550 era suficienta si erau pe la vreo ~300-350 RON).

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1318253/" onclick="window.open(this.href);return false;

Se poate opta pentru alta placa video 970, sa zicem de la Gainward si se mai castiga cativa banuti... Dar tot depaseste bugetul PC-ului initial. Bine... daca e sa vorbim de gaming, e clar, 970 e in alta liga. Ideea e sa stim cam ce monitor are... pe ce rezolutie vrea sa se joace etc. Ca daca se joaca pe FullHD si nu are pretentii prea mari, eu zic ca e suficienta o placa video de genul 960. Diferenta de pret intre cele 2 placi video e considerabila.
Freak
V.I.P.
V.I.P.
Posts: 711
Joined: Fri Jun 26, 2009 17:28
Contact:

Re: PC GAMING

Post by Freak »

Buget lui initial era de 3750+ssd, deci in jur de 4120. 370 e pretul unui Evo 850 120gb. Deci incape un gtx 970 cu sursa mai buna acolo.

Dar ai dreptate, sa vedem ce monitor are si vedem dupa.
Andu
Rookie
Rookie
Posts: 266
Joined: Wed Dec 19, 2012 22:15
Nume Real: Alexandru
Location: Rm.Valcea

Re: PC GAMING

Post by Andu »

Nu am un monitor cine stie ce, in orice caz nu e full HD. Va multumesc pentru pareri ! >:D< :P
WALLER
Post Reply