Service Calculatoare

Discutii cu si despre componente PC
darkofeel
Newbie
Newbie
Posts: 112
Joined: Mon Jan 24, 2011 22:21
Nume Real: TJC
Location: Bucuresti

Service Calculatoare

Post by darkofeel »

Am tot observat ca diverse persoane se confrunta cu probleme la calculator.

Eu ma numesc Cristian sunt din București și pot ajuta pe oricine are nevoie o mana de ajutor, chiar dacă locuiți oriunde în România sau alta târa va pot ajuta via TeamViewer sau telefonic (fără nici un cost) nu trebuie sa-mi dați mie nimic ci pur și simplu dacă aveți o problema o postați aici și eu va ajut cât mai urgent posibil.

Fac acest gest pentru comunitatea IlogicGroup și pentru amicul meu TiTex, și din experiența vasta adunata în 8 ani de zile în domeniu.

(Dacă se poate face acest topic Sticky ar fii ideal pentru userii care doresc o mana de ajutor) :-bd
Last edited by WoLvA on Thu Apr 28, 2011 16:46, edited 1 time in total.
Reason: am mutat topicul la locul lui
ariki
Administrator
Administrator
Posts: 1278
Joined: Sun Dec 19, 2010 23:21
Nume Real: Marian
Location: In gara...
Contact:

Re: Service Calculatoare

Post by ariki »

Daca tot te pricepi, in domeniu hardware-software .. din cate inteleg eu din topicu asta.
Am si eu nevoie de un sfat/ajutor ! :D
Mi-am facut P.C. din componente, si tot ce mi-a ramas de la P.C. vechi ii decat procesoru si as vrea sa mi'l schimb, ca sa fie totu NOU.
Placa de baza GIGABYTE GE1M-ES2L
Am cautat si pe internet, am gasit eu ceva acolo :), dar vreau un sfat, ca prinde bine si parerea altora :)
Salut!
warning   Warning
------------
TiTex
Administrator
Administrator
Posts: 2696
Joined: Sat May 19, 2007 00:00
Nume Real: Alex
Location: C:\
Contact:

Re: Service Calculatoare

Post by TiTex »

alege-ti de aici http://www.intend.ro/procesoare/s-b/socket_lga775-f2/" onclick="window.open(this.href);return false; ... ce-ti permite buzunarul :)
daca ar fi sa imi cumpar acum procesor , l-as alege pe asta http://www.intend.ro/cpu-intel-core2duo ... 0571e7600/" onclick="window.open(this.href);return false; ... raportul calitate/pret este destul de bun din punctul meu de vedere... si procesorul e excelent pentru home user.
Academician, profesor, doctor, inginer, honoris cauza si premiul Nobel

Reguli pe Scurt | Arata Continutul
1.Inainte de a deschide un topic nou, folosete "cautarea" sa vezi daca ce vrei sa postezi nu s-a discutat deja
2.Cand deschideti un topic nou asigurati-va ca postati unde trebuie!
3.Folositi titluri descriptive pentru topic! NU puneti "Sal , Click Aici, Intrati va rog" sau alte titluri monosilabice fara sens
4.Nu faceti spam... adica sa postati in toate topicele doar sa va aflati in treaba!
5.Fara prea mult "OFF TOPIC"!
6.Nu jigniti alti utilizatori prin posturile pe care le faceti!
7.Folositi un limbaj decent, cat mai corect gramatical ca lumea sa poata sa inteleaga ce vreti
8.Nu faceti pe moderatorii daca nu sunteti!

Utile & Informatii | Arata Continutul


Nu imi trimiteti mesaj privat doar daca aveti ceva personal de discutat cu mine!

Upload Imagini: ImageHosting | ImageShack
Upload Fisiere: MediaFire | MegaUpload

Cititi regulile forumului!!! | Reguli Counter-Strike | Anunturi Importante | Cum folosim BBcode (butoanele) de pe forum
ariki
Administrator
Administrator
Posts: 1278
Joined: Sun Dec 19, 2010 23:21
Nume Real: Marian
Location: In gara...
Contact:

Re: Service Calculatoare

Post by ariki »

Nu prea ma pricep in domeniu asta, desi ami cam bag nasu (curiozitatea), tot ce sper sa fie procesoru compatibil cu placa :D
warning   Warning
------------
darkofeel
Newbie
Newbie
Posts: 112
Joined: Mon Jan 24, 2011 22:21
Nume Real: TJC
Location: Bucuresti

Re: Service Calculatoare

Post by darkofeel »

Ce model de placa de baza mi-ai dat tu este eronat, cauta mai bine modelul daca nu te invit pe messenger si am sa il caut singur :D, vom discuta in ce buget te aflii asa iti voi recomanda eu un procesor!

LE: Din deducerile mele cred ca este acest model placa de baza GA-G31M-ES2L
Si daca imi spui cam cat ai fii dispus sa dai pe un procesor iti si zic ce sa iti achizitionezi.
TiTex
Administrator
Administrator
Posts: 2696
Joined: Sat May 19, 2007 00:00
Nume Real: Alex
Location: C:\
Contact:

Re: Service Calculatoare

Post by TiTex »

darko , nu vreau sa te pun in umbra dar nu mi se pare nimic eronat in ce a scris ariki mai sus pentru faptul ca nu a pus "GA-" in fata :)
cu o simpla cautare pe google tot la GA-G31M-ES2L cu sau fara "GA-" , si imi sustin propunerea de mai sus ... in ceea ce priveste procesorul.
Academician, profesor, doctor, inginer, honoris cauza si premiul Nobel

Reguli pe Scurt | Arata Continutul
1.Inainte de a deschide un topic nou, folosete "cautarea" sa vezi daca ce vrei sa postezi nu s-a discutat deja
2.Cand deschideti un topic nou asigurati-va ca postati unde trebuie!
3.Folositi titluri descriptive pentru topic! NU puneti "Sal , Click Aici, Intrati va rog" sau alte titluri monosilabice fara sens
4.Nu faceti spam... adica sa postati in toate topicele doar sa va aflati in treaba!
5.Fara prea mult "OFF TOPIC"!
6.Nu jigniti alti utilizatori prin posturile pe care le faceti!
7.Folositi un limbaj decent, cat mai corect gramatical ca lumea sa poata sa inteleaga ce vreti
8.Nu faceti pe moderatorii daca nu sunteti!

Utile & Informatii | Arata Continutul


Nu imi trimiteti mesaj privat doar daca aveti ceva personal de discutat cu mine!

Upload Imagini: ImageHosting | ImageShack
Upload Fisiere: MediaFire | MegaUpload

Cititi regulile forumului!!! | Reguli Counter-Strike | Anunturi Importante | Cum folosim BBcode (butoanele) de pe forum
ariki
Administrator
Administrator
Posts: 1278
Joined: Sun Dec 19, 2010 23:21
Nume Real: Marian
Location: In gara...
Contact:

Re: Service Calculatoare

Post by ariki »

Mai de graba las asculta pe -titex- pentru ca are experienta in asa ceva ( nu as zice ca tu nu ai "darko").
Dar deja am 350 lei si marti ami vine alti 400 lei :). Deci raman la propunerea lu -titex-
Merci mult!
warning   Warning
------------
darkofeel
Newbie
Newbie
Posts: 112
Joined: Mon Jan 24, 2011 22:21
Nume Real: TJC
Location: Bucuresti

Re: Service Calculatoare

Post by darkofeel »

2 sfaturi sunt mai bune decat 1 unul singur, el uitase sa scrie si "3-ul" acum sa inteleg ca vrei un procesor de 750 ron?

Eu sunt de acord cu alegerea lui TiTex acum depinde si pentru ce iti trebuie tie, ca tu daca vrei sa te joci inca 2 ani pe respectiva configuratie care o ai tu ti-as recomanda un quad core, deoarece majoritatea jocurilor iesite noi sunt optimizate quad core, nu toate, dar inca un sfat ce ti-as mai da si poate TiTex este de acord cu mine achizitionarea unui Core 2 duo E8400 revizia E0, daca gasesti asa ceva Second Hand ar fii o solutie mult mai ieftina ca il gasesti in jurul la 350 - 400 RON si este un procesor foarte puterinc.
ariki
Administrator
Administrator
Posts: 1278
Joined: Sun Dec 19, 2010 23:21
Nume Real: Marian
Location: In gara...
Contact:

Re: Service Calculatoare

Post by ariki »

ideea care e... Nu sunt sigur k placa mea de baza poate duce atata "putere", ca din cate stiu eu fiecare e optimizat sa suporte niste configurari... Daca tu zici ca suporta, ataseaza un link sa vad si eu despre ce e vb si alt link sa al pot cumpara :). Pana atunci tot la prima varianta raman.
warning   Warning
------------
darkofeel
Newbie
Newbie
Posts: 112
Joined: Mon Jan 24, 2011 22:21
Nume Real: TJC
Location: Bucuresti

Re: Service Calculatoare

Post by darkofeel »

In primul rand da restart la pc si spune-mi ce versiune de bios ai, in principu ar trb sa scrie modelul placii de baza si versiunea de bios ex: GA-G31M-ES2L FC presupun, in functie de ce bios ai, aici gasesti lista cu procesoarele suportate de placa ta de baza aici si in dreapta de tot este o coloana care scrie "Since bios version
ariki
Administrator
Administrator
Posts: 1278
Joined: Sun Dec 19, 2010 23:21
Nume Real: Marian
Location: In gara...
Contact:

Re: Service Calculatoare

Post by ariki »

Ti-am specificat mai sus ca am cumparat toate componentele noi chiar si placa de baza e noua :) deci am cutia de la ea
Dual-bios am :D
warning   Warning
------------
WoLvA
Administrator
Administrator
Posts: 1562
Joined: Sat May 19, 2007 00:00
Nume Real: Lory

Re: Service Calculatoare

Post by WoLvA »

si eu iti recomand un quad core .
Image
ariki
Administrator
Administrator
Posts: 1278
Joined: Sun Dec 19, 2010 23:21
Nume Real: Marian
Location: In gara...
Contact:

Re: Service Calculatoare

Post by ariki »

Si ala cat mai costa ? eu sunt dispus pana in 700 de lei sa cheltui mai mult nu-mi permit :)

-Editat-

Gata mi-am luat dual core :D
Merci pentru ajutor >:D< :ilogiclove:
warning   Warning
------------
Killaflo
V.I.P.
V.I.P.
Posts: 1397
Joined: Fri Jun 11, 2010 19:26
Nume Real: Claudiu

Re: Service Calculatoare

Post by Killaflo »

Am nevoie urgenta pt driverul de la imprimanta epson lx 1050 pt windows 7
thx 4 help :D :ilogiclove:
Image
Image
Image

Image
Image
Image
Image
ariki
Administrator
Administrator
Posts: 1278
Joined: Sun Dec 19, 2010 23:21
Nume Real: Marian
Location: In gara...
Contact:

Re: Service Calculatoare

Post by ariki »

vezi k la w7 ai windows updater baga usb-u si dai acolo refresh sau research nu stiu ca nu prea umblu cu w7, si til gaseste automat :)
warning   Warning
------------
Post Reply