Asta-i SAAB al nostru :X:X

Imagini funny .... postati aici
Post Reply
mycroic3
V.I.P.
V.I.P.
Posts: 705
Joined: Wed Dec 08, 2010 00:39
Nume Real: Dan
Location: Sibiu

Asta-i SAAB al nostru :X:X

Post by mycroic3 »

Image

tot asa "precine"!
txz
Newbie
Newbie
Posts: 73
Joined: Thu Mar 19, 2009 19:54
Nume Real: Bogdan
Location: Cluj- Napoca
Contact:

Re: Asta-i SAAB al nostru :X:X

Post by txz »

cu o secunda inainte de impact facea ecuatii, calcula unghiuri, chestii, concentratia in ozon a aerului din padure, forte de frecare intre roti si scoarta copacului etc etc :))
SAAB
V.I.P.
V.I.P.
Posts: 516
Joined: Thu Mar 12, 2009 22:23
Nume Real: Cristian
Location: Ici....colo....

Re: Asta-i SAAB al nostru :X:X

Post by SAAB »

=)) am ras cu lacrimi ....
Dar hai sa calculam putin dar cam heirupistic asa fara ecuatii si cifre ....
Copacul ala nu il puteam rupe asa. Ci maxim sa il zgarii putin. Sa explic de ce.
F=m*a din ce imi aduc F=forta , m= masa si a = acceleratia.
Considerant ca acel "copacel"avea un diametru de 50 cm iar la inaltimea la care s-a rupt "micutzul" ar insemna ca "eu" sa lovesc cu o forta f mare. Nu ma apuc sa fac o verificare cu momentul fortei ca da cu virgula ....
Forta din ecuatie se presupune ca trebuie sa fie f mare fiind compusa din: masa mea (80kg), iar acceleratia ar trebuii sa fie enorma. De ce enorma? Simplu. Ca sa se poate ajunge la acea forta rezultanta in urma ecuatiei mai sus enuntata . Din moment ce masa e limitata nu poate creste decat acceleratia.
Conditia de stabilitate si echilibru in cazul mersului pe bicicleta impune o minima viteza precum si o combinatie de forte menite sa ne mentina in echilibru, combinatie venita fie din ajustari ale directiei de mers sau al incarcarilor statice si dinamice. Viteza insa este limitata de tipul terenului (solului daca e slab coezib, coeziv etc ptr ca influenteaza astfel coeficientul de aderenta), de suprafata dintre profilul anvelopei si teren precum si de profilul terenului. Astfel viteza de deplasare nu poate ajunge la acea viteza critica care mi-ar permite sa rup copacul. Ba mai mult, componenta corpului amenesc indiferent de cat de "tanc de bautura"as fi este tot predispusa la dezintegrare, fiind foarte mare parte apa, in urma unui asemenea impact. Asadar mi s-ar fi gasit o mana si un picior sau un ochi chiar si la cateva sute de metri (in conditiile in care reuseam sa ating viteza critica pentru a rupe copacul).
Altfel spus, lasa vrajeala si adu lada aia incoace... ca sa discut ceva cu ea... ceva mai intim ....:))
Sa nu gandesti.
Daca gandesti, sa nu spui.
Daca spui, sa nu scrii.
Daca scrii, sa nu semnezi,
Iar daca semnezi, sa...nu te miri!
paX
Administrator
Administrator
Posts: 1283
Joined: Fri Dec 14, 2007 01:00

Re: Asta-i SAAB al nostru :X:X

Post by paX »

Rezultatul ciocnirii depinde de impuls la momentul contactului (p=m*v) si foarte mult de suprafata de contact si materiale (aveai casca?). Dar te iert, ca ai salvat lada cu bere.
SAAB
V.I.P.
V.I.P.
Posts: 516
Joined: Thu Mar 12, 2009 22:23
Nume Real: Cristian
Location: Ici....colo....

Re: Asta-i SAAB al nostru :X:X

Post by SAAB »

:)) Ce suflete intelegatoare, pure si pline de compasiune pentru un semen rupt in copac ....
Sunt emotionat pana la lacrimi ...
Urmeaza totusi sa fiu ucis prin lapidare pentru ca am indraznit sa aduc discutia despre intimitatea cu lada de bere .... cu chestia aia intima .....
Nu am sa dau nimanui nici macar o bere.... Nimic! E numa a mea!!!

LE. Nu am luat in calcul toti parametrii necesari calculului ci doar Forta necesara. Nu am luat in considerare impulsul, traiectoria sau alti parametri. Chiar si asa, simplist calculat tot nu iese la socoteala necesarul de energie pentru a rupe "copacelul".
Concluzie: lasa vrajeala ca nu pupi bere nici de ar fi sa mai rup un copacel d-asta!!! Iti dau hs cu o creanga, un vreasc, gasesc eu ceva ....
Sa nu gandesti.
Daca gandesti, sa nu spui.
Daca spui, sa nu scrii.
Daca scrii, sa nu semnezi,
Iar daca semnezi, sa...nu te miri!
paX
Administrator
Administrator
Posts: 1283
Joined: Fri Dec 14, 2007 01:00

Re: Asta-i SAAB al nostru :X:X

Post by paX »

Z(SAAB) = CBD(SAAB) / NO

Z = Zgarcenie
CBD = Cantitate de Bere Detinuta
NO = Numar de Oameni Care beneficiaza
SAAB
V.I.P.
V.I.P.
Posts: 516
Joined: Thu Mar 12, 2009 22:23
Nume Real: Cristian
Location: Ici....colo....

Re: Asta-i SAAB al nostru :X:X

Post by SAAB »

:D a meu a meu a meu :))
Sa nu gandesti.
Daca gandesti, sa nu spui.
Daca spui, sa nu scrii.
Daca scrii, sa nu semnezi,
Iar daca semnezi, sa...nu te miri!
txz
Newbie
Newbie
Posts: 73
Joined: Thu Mar 19, 2009 19:54
Nume Real: Bogdan
Location: Cluj- Napoca
Contact:

Re: Asta-i SAAB al nostru :X:X

Post by txz »

Ca tot vb despre vb despre bere...nu stiu cum e la voi, dar la mine nu prea mai intra berea in ultima vreme... asa ca am trecut pe vin. Doare mai putin capul (mai deloc) a doua zi :)) oare imbatraneste Capra? :)
SAAB
V.I.P.
V.I.P.
Posts: 516
Joined: Thu Mar 12, 2009 22:23
Nume Real: Cristian
Location: Ici....colo....

Re: Asta-i SAAB al nostru :X:X

Post by SAAB »

Capra, am impresia ca ti-ai pierdut antrenamentul .....
Nu mai ai dibacia de odinioara .... pesemne te-ai ramolit ....
Tu baga vinc a bag eu bere .... veseli sa fim ca restul nu conteaza :))
Sa nu gandesti.
Daca gandesti, sa nu spui.
Daca spui, sa nu scrii.
Daca scrii, sa nu semnezi,
Iar daca semnezi, sa...nu te miri!
Freak
V.I.P.
V.I.P.
Posts: 711
Joined: Fri Jun 26, 2009 17:28
Contact:

Re: Asta-i SAAB al nostru :X:X

Post by Freak »

Traiasca berea! :))
Post Reply