Absent la pompa 17-18-19 ianuarie !

Discutii generale, viata de zi cu zi, orice subiect care nu are un forum separat
Post Reply
WoLvA
Administrator
Administrator
Posts: 1562
Joined: Sat May 19, 2007 00:00
Nume Real: Lory

Absent la pompa 17-18-19 ianuarie !

Post by WoLvA »

Image

Pretul carburantilor de top a ajuns in aceste zile la un nivel-record de 5,74 lei pe litru si se indreapta spre pragul psihologic de sase lei pe litru. Taxele, care reprezinta jumatate din pretul de la pompa, au crescut la 1 ianuarie. Cotatiile petroliere sunt la maximul ultimilor doi ani, iar leul s-a depreciat.
Inceputul anului a insemnat o noua lovitura pentru bugetul romanilor: scumpirea cu zece bani pe litru a carburantilor. Principalul motiv a fost cresterea accizelor cu peste 3% atat in cazul benzinei, cat si a motorinei, care a avut un impact puternic, in conditiile in care acciza reprezinta 35% din tariful de la pompa. La acest lucru s-au adaugat inca doi-trei bani pe litru ca urmare a faptului ca, de la 1 ianuarie, carburantii de pe piata trebuie sa contina cel putin 5% biocombustibil, fata de 4% pana acum.
Mai mult, cotatiile internationale ale barilului de petrol au atins valori maxime ale ultimilor doi ani in prima parte a lunii decembrie, adica peste 88 de dolari pe baril. Cotatiile de atunci se reflecta asupra preturilor la pompa din aceste zile, intrucat un ciclu de rafinare a titeiului dureaza cam 30-45 de zile.
Astfel ca preturile la pompa din aceste zile reprezinta recorduri absolute pentru ceea ce trebuie sa scoata din buzunar un sofer. Anul acesta, in martie, a fost depasit pragul psihologic de cinci lei pe litru pentru cei mai scumpi carburanti, care in prezent se indreapta vertiginos spre urmatoarea stacheta, cea de sase lei.
Banca Nationala este inca in ceata.

„Cunoasteti pozitia Bancii Nationale, care a fost exprimata prin vocea guvernatorului. Nu intelegem ce se intampla pe piata carburantilor si de unde vin aceste scumpiri. Este de neinteles aceasta dinamica a preturilor la benzina si motorina, in conditiile in care avem inca extractii interne si fata de anii trecuti un pret mai rezonabil pe piata internationala la titei”, a declarat, sambata, consilierul guvernatorului BNR, Adrian Vasilescu, la Realitatea TV.
Cum s-a ajuns totusi la aceste tarife-record la pompa? Dincolo de cotatia barilului, care are o pondere de circa 40% in pretul final, cel mai mare impact este dat de cresterea taxelor, care inseamna 49% din cat dam pentru un litru de benzina. La acest capitol, pe langa acciza amintita mai sus, este inclusa Taxa pe Valoarea Adaugata (care a crescut vara trecuta de la 19 la 24%), plus o taxa speciala de drum si un fond special pentru produse petroliere (denumit si „centul pe litru”).

Boc: “Guvernul poate lua contramasuri, precum impozite, daca pretul la carburanti e nejustificat”.

Guvernul poate introduce contramasuri specifice economiei de piata, precum impunerea unor impozite, impotriva producatorilor care cresc rapid si nejustificat pretul carburantilor, a declarat , luni seara, premierul Emil Boc.

El a precizat, la postul public de televiziune, ca a solicitat Consiliului Concurentei sa verifice daca exista o situatie de monopol pe aceasta piata, cerand in acelasi timp Agentiei Nationale de Administrare Fiscala (ANAF) sa analizeze profitul companiilor din domeniu.

Vicepresedintele PDL Gheorghe Flutur a declarat anterior ca seful Guvernului a cerut Ministerului Finantelor clarificari in ceea ce priveste pretul carburantilor.

Dar PDL cere clarificari, PDL primeste clarificari.

Sursa: gaudemaus.wordpress.com

N-am masina personala dar scumpirea combustibilului n-e priveste pe toti !!!
Image
MadMan ILY
V.I.P.
V.I.P.
Posts: 371
Joined: Sat Mar 14, 2009 17:21
Nume Real: Marius

Re: Absent la pompa 17-18-19 ianuarie !

Post by MadMan ILY »

Asa e ne priveste pe toti scumpirea combustibilului avem salarii de mizerie si pretul benzinei (si nu numai) e mai mare ca in strainatate unde sunt salarii cu mult mai mari
[KTK]LaCrImA
V.I.P.
V.I.P.
Posts: 423
Joined: Fri Oct 09, 2009 12:39
Nume Real: Vali

Re: Absent la pompa 17-18-19 ianuarie !

Post by [KTK]LaCrImA »

traim intro tara unde toti vor sa se imbogateasca peste noapte X(
scumpirea asta deja devine enervanta, preturile cresc salariile scad ...amu 3 ani cu 50 -100 lei imi ajungea benzina toata luna amu imi ajunge numa daca tin masina in parcare. #-o
“Mi-ai cerut sfatul si eu ti l-am dat. Care dintre noi a fost idiotul cel mai mare n-are rost sa discutam.”


Si eu as fi vrut sa ma inteleg cu ei, dar nu intelegerea ca de la stapan la sluga ci intelegerea intre oameni care se pretuiesc. O sa ii invatam ... sa ne pretuiasca!
redulian
V.I.P.
V.I.P.
Posts: 189
Joined: Sat Nov 01, 2008 17:16
Contact:

Re: Absent la pompa 17-18-19 ianuarie !

Post by redulian »

eu promit sa nu alimentez toata luna !
doar daca imi da careva vreo masina cadou ^^
http://deadfix.com/wp-content/uploads/2 ... moving.gif" onclick="window.open(this.href);return false;
WoLvA
Administrator
Administrator
Posts: 1562
Joined: Sat May 19, 2007 00:00
Nume Real: Lory

Re: Absent la pompa 17-18-19 ianuarie !

Post by WoLvA »

eu nici nu stiu cum arata pompa
Image
NeoVirus

Re: Absent la pompa 17-18-19 ianuarie !

Post by NeoVirus »

Ce vorbiti mai ?? Si eu ce ma fac cand cu am nevoie de ea?? Aveti dreptate da mai faceti si exceptii.
I willStealYour Soul
V.I.P.
V.I.P.
Posts: 142
Joined: Sun Mar 07, 2010 20:07
Nume Real: Tiberiu
Location: Timisoara
Contact:

Re: Absent la pompa 17-18-19 ianuarie !

Post by I willStealYour Soul »

eu propun sa mergem cu firobuzele,tramvaiele si autobuzele....sa vezi atunci inghesuiala si faliment pe astia cu statiile de alimentare :)) + o plimbare cu gagica pe jos nu strica :D
I will steal your Soul
WoLvA
Administrator
Administrator
Posts: 1562
Joined: Sat May 19, 2007 00:00
Nume Real: Lory

Re: Absent la pompa 17-18-19 ianuarie !

Post by WoLvA »

O alta idee mai buna ar fi sa alegem o companie petroliera de la care sa nu mai cumpere nimeni combustibil . Daca vede ca nu mai vinde un strop de combustibil v-a lasa din pret . Dupa ce a lasat din pret n-e ducem la el sa cumparam combustibil si asa o sa lase si ceilalti din pret .
Image
Hannibal
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 615
Joined: Sun Oct 05, 2008 10:11
Nume Real: Ionut
Location: Behind your FireWall
Contact:

Re: Absent la pompa 17-18-19 ianuarie !

Post by Hannibal »

Ce stofa de afacerist ai ma wolva ceva talent ascuns.Acolo in parlament nu candidezi poate ne scoti din asa zisa "criza".Poti conta pe votul meu :-bd
Don't hate the H hate the game
Image
[KTK]LaCrImA
V.I.P.
V.I.P.
Posts: 423
Joined: Fri Oct 09, 2009 12:39
Nume Real: Vali

Re: Absent la pompa 17-18-19 ianuarie !

Post by [KTK]LaCrImA »

buna idee , ai o bere \m/
“Mi-ai cerut sfatul si eu ti l-am dat. Care dintre noi a fost idiotul cel mai mare n-are rost sa discutam.”


Si eu as fi vrut sa ma inteleg cu ei, dar nu intelegerea ca de la stapan la sluga ci intelegerea intre oameni care se pretuiesc. O sa ii invatam ... sa ne pretuiasca!
mycroic3
V.I.P.
V.I.P.
Posts: 705
Joined: Wed Dec 08, 2010 00:39
Nume Real: Dan
Location: Sibiu

Re: Absent la pompa 17-18-19 ianuarie !

Post by mycroic3 »

Folositi bicicleta...k ii cea mai eficienta..in sibiu o zis Johannis k ca face 17 km de pista de biciclisti...parerea mea in oras biciletele sunt ami bune si mia faci miscare si una alta, k daca vrei sa mergi al cineva in vizita sau la magazin sau in parc decat sa bati drumu cu masina mai consumi benzina te mai enervezi de vreo blonda la volan care parcheaza in mijlocul strazi mai bine cu bicicleta=)) parearea mea sunt eco:P (as vrea eu)
fpz0r
Administrator
Administrator
Posts: 741
Joined: Sat May 19, 2007 00:00
Nume Real: Flo
Location: aici

Re: Absent la pompa 17-18-19 ianuarie !

Post by fpz0r »

Daca ar mari si astia infrastructura pistelor de biciclete, ar merita, dar sa mergi cot la cot cu majoritatea "magarilor" de soferi nu-ti recomand. Cei din conducere stiu ca daca fac infrastructura pt. biciclete acestea vor fi mult mai utilizate si de acolo incep si "interesele" celor cu bani. Nu le-ar conveni shafilor de benzinarii sa le scada vanzarile drastic.
Image
Hannibal
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 615
Joined: Sun Oct 05, 2008 10:11
Nume Real: Ionut
Location: Behind your FireWall
Contact:

Re: Absent la pompa 17-18-19 ianuarie !

Post by Hannibal »

Raman io la troleu si autobuz sau pejos o s ajungem toti la bicicleta nu ca ii ceva rau in asta dar statul nostru te va pune sa platesti taxe, impozite rovineta etc. sa nu uitam ca traim in Romania unde nu este cuvantul imposibil.
Don't hate the H hate the game
Image
Post Reply