evolutionism vs creationism

Discutii generale, viata de zi cu zi, orice subiect care nu are un forum separat

evolutionism vs creationism

evolutionism
9
60%
creationism
6
40%
 
Total votes: 15

[KTK]LaCrImA
V.I.P.
V.I.P.
Posts: 423
Joined: Fri Oct 09, 2009 12:39
Nume Real: Vali

Re: evolutionism vs creationism

Post by [KTK]LaCrImA »

Am fost creati ca sa evoluam.
Eu raman la parerea ca omenirea a evoluat, nu sunt prea credincios de felu meu iar partea cu Adam si Eva pt. mine e o fictiune.Sa nu uitam ca credinta a existat dintodeauna si oamenirea a crezut tot timpul intr-un zeu sau mai multi.Credinciosii din ziua de azi cred in D-zeu,dar sa nu uitam caci credinta a fost impusa prin numeroasele cruciade si prin acordarea unor privilegii daca te crestinai iar majoritatea dintre noi am fost crestinati cand inca nici nu puteam vorbi, nu a fost alegerea noastra si am fost invatati sa credem intr-o divinitate care se zice ca ne-ar fi creat.
La partea cu creatia nu am inteles daca e vorba de teoria cum ca D-zeu a creat lumea si omu ,dar am vazut ca majoritatea cand vb. de creatie vb. de D-zeu.
“Mi-ai cerut sfatul si eu ti l-am dat. Care dintre noi a fost idiotul cel mai mare n-are rost sa discutam.”


Si eu as fi vrut sa ma inteleg cu ei, dar nu intelegerea ca de la stapan la sluga ci intelegerea intre oameni care se pretuiesc. O sa ii invatam ... sa ne pretuiasca!
paX
Administrator
Administrator
Posts: 1283
Joined: Fri Dec 14, 2007 01:00

Re: evolutionism vs creationism

Post by paX »

Wolva,

Am avut un prieten care era "muncit" de aceleasi idei ca si tine. In cele din urma i-am zis, caci devenise o mica obsesie pentru el, ca el nu e deranjat de ideea de religie, ci mai mult de natura fiintei umane. Caci oamenii, in disperarea si speranta lor, sunt cei care stau la cozi, se imping, se injura, duc razboaie din cauza unei idei. Oamenii in nevoia lor de a apartine unui grup care impartaseste si le valideaza ideile dandu-le astfel un scop in viata (un rost), sunt gata sa mearga impotriva celor care au idei diferite si care submineaza credinta lor. Daca li se clatina credinta in idee li se clatina propria fiinta si nu multi nu vor accepta asa ceva, din frica, probabil.

Pare simplist, dar chestia asta poate fi comparata cu fanii echipelor de fotbal, care sunt gata sa se omoare intre ei doar pentru idee de apartententa la un grup. Ideea aceasta o poti inlocui cu oricare alta si vei avea acelasi rezultat. Deci, daca ai elimina oarecum ideea de religie din lume, oamenii vor gasi alta idee pentru care sa lupte si careia sa se dedice. Asa suntem noi... Ne plac ideile si oamenii care au idei asemanatoare, caci asa ne confirmam ca ideile noastre sunt bune si avem dreptate si nu existam degeaba.

Chiar ca-i nevoie de bere...
Post Reply