evolutionism vs creationism

Discutii generale, viata de zi cu zi, orice subiect care nu are un forum separat

evolutionism vs creationism

evolutionism
9
60%
creationism
6
40%
 
Total votes: 15

WoLvA
Administrator
Administrator
Posts: 1562
Joined: Sat May 19, 2007 00:00
Nume Real: Lory

evolutionism vs creationism

Post by WoLvA »

Am facut acest theard ca sa vad cine ce gandeste/crede despre aceste doua lucruri.

eu ,personal cred in evolutionism. sunt de partea stiintei:)
Image
Slay3r
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 867
Joined: Mon Dec 26, 2011 10:24
Nume Real: Alex

Re: evolutionism vs creationism

Post by Slay3r »

Si eu tot cu evolutionismul sunt, dar as fi mers si umpic pe creationism.
The ability to speak does not make you intelligent .
mycroic3
V.I.P.
V.I.P.
Posts: 705
Joined: Wed Dec 08, 2010 00:39
Nume Real: Dan
Location: Sibiu

Re: evolutionism vs creationism

Post by mycroic3 »

creationism ... xD

-- Editat --

creationism ... xD
BoGdAnEl
V.I.P.
V.I.P.
Posts: 648
Joined: Thu Jul 05, 2012 11:43
Nume Real: Bogdan
Location: Valcea

Re: evolutionism vs creationism

Post by BoGdAnEl »

creationism O:-)
"Acum ca ai vazut ceea ce vroiai nu ma mai deranja"


..:::Ce faci acum:::...
..:::1.Esti pe net!:::..
..:::2.Esti pe forumul :::..
..:::3.Imi citesti semnatura!:::..
..:::5.Nu ai observat ca lipseste punctul 4 !:::..
..:::6.Tocmai ai verificat sa vezi daca exista punctul 4 !:::..
..:::7.Acum zambesti sau poate chiar razi !:::...
Pixar
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 759
Joined: Fri May 15, 2009 18:38

Re: evolutionism vs creationism

Post by Pixar »

Am eu o idee in cap, care consta in ceva care este pe la mijloc.
Image
User avatar
VRossi
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 796
Joined: Tue May 31, 2011 22:21
Location: Cluj

Re: evolutionism vs creationism

Post by VRossi »

Creationismul cu siguranta... insa na, orice lucru creat poate sa evolueze/involueze. :) Problema e ca nu cred ca omul ar fi putut evolua din altceva, decat dintr-un om.
paX
Administrator
Administrator
Posts: 1283
Joined: Fri Dec 14, 2007 01:00

Re: evolutionism vs creationism

Post by paX »

Parerea mea e ca nu sunt destule informatii in legatura cu nicuna cat sa-ti poti forma o idee concreta. Deci in cele din urma orice parere se rezuma la credinta. Eu CRED in evolutionism sau eu CRED in creationism. Momentan mie mi-e greu sa cred ca cineva/ceva a puscat din degete si am aparut. Majoritatii oamenilor le place sa creada ca stiu totul, din motive de nesiguranta, probabil. Ca au gasit raspunsul la cauza aparitie omenirii. Parerea mea e ca nu avem inca capacitatea cerebrala cat sa pricepem totul. Poate mai incolo.

E prea multa filosofie de pus intr-un singur post. Chestiile astea sunt mai delicioase daca stai la masa cu omul si bei o bere. N-am votat nimic. Oricum, post-ul e foarte bun si diferit de ceea ce se discuta aici de obicei.

Pot sa intreb motivul pentru care ai deschis thread-ul?
TiTex
Administrator
Administrator
Posts: 2696
Joined: Sat May 19, 2007 00:00
Nume Real: Alex
Location: C:\
Contact:

Re: evolutionism vs creationism

Post by TiTex »

am ales evolutionism
Sunt sigur multi tind sa creada in evolutionism pentru ca e mai palpabil decat teoria cu adam si eva si eu sunt unul din ei.
In al doilea rand daca te uiti in istorie la cate magarii a facut biserica si ca totul se rezuma la bani, te poti intreba linistit daca nu cumva religia/biblia nu este cumva cea mai mare pacaleala sau manipulare din istoria omenirii.
Majoritatea religiilor nu recunosc nici existenta dinozaurilor sau a perioadei paleolitice cand existau oamenii primitivi (caveman) care ma indoiesc ca au avut ceva legatura cu "pocnitul din degete" cum zice paX.
O combinatie intre cele doua ar putea fi teoria din prometheus care si aia mi se pare mai credibila decat povestea cu adam si eva.
Anyway oamenii indiferent in ce cred pe moment se intorc spre religie cand dau de necaz de cele mai multe ori si asteapta sa intervina divinitatea , iar biserica profita :) ... in sensul ca acu vreo doua saptamani am vazut un reportaj cum ca episcopia cluj a adunat anul trecut de la oameni in jur de 8 milioane de euro , oare la ce are nevoie biserica de atatia bani (in afara sa construiasca alte biserici in fiecare parculet) mai ales ca nu se prea intrec in donatii si ajutorare... si inapoi la teoria cu cea mai mare pacaleala din istoria omenirii... aka totul se rezuma la bani

pe scurt cam asta e parerea mea.
Academician, profesor, doctor, inginer, honoris cauza si premiul Nobel

Reguli pe Scurt | Arata Continutul
1.Inainte de a deschide un topic nou, folosete "cautarea" sa vezi daca ce vrei sa postezi nu s-a discutat deja
2.Cand deschideti un topic nou asigurati-va ca postati unde trebuie!
3.Folositi titluri descriptive pentru topic! NU puneti "Sal , Click Aici, Intrati va rog" sau alte titluri monosilabice fara sens
4.Nu faceti spam... adica sa postati in toate topicele doar sa va aflati in treaba!
5.Fara prea mult "OFF TOPIC"!
6.Nu jigniti alti utilizatori prin posturile pe care le faceti!
7.Folositi un limbaj decent, cat mai corect gramatical ca lumea sa poata sa inteleaga ce vreti
8.Nu faceti pe moderatorii daca nu sunteti!

Utile & Informatii | Arata Continutul


Nu imi trimiteti mesaj privat doar daca aveti ceva personal de discutat cu mine!

Upload Imagini: ImageHosting | ImageShack
Upload Fisiere: MediaFire | MegaUpload

Cititi regulile forumului!!! | Reguli Counter-Strike | Anunturi Importante | Cum folosim BBcode (butoanele) de pe forum
Hannibal
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 615
Joined: Sun Oct 05, 2008 10:11
Nume Real: Ionut
Location: Behind your FireWall
Contact:

Re: evolutionism vs creationism

Post by Hannibal »

Tot asa am ales evolutionism.Nu is credincios deloc si nu cred. Orice omu nu a putut explica in antichitate zicea cai de la zei, cel de sus etc fiecare in ce credea. Omu de cand ii lumea o trebuit sa aiba sa zicem frica de ceva ca sa nu o luam pe ulei.
Don't hate the H hate the game
Image
WoLvA
Administrator
Administrator
Posts: 1562
Joined: Sat May 19, 2007 00:00
Nume Real: Lory

Re: evolutionism vs creationism

Post by WoLvA »

am deschis theardul din curiozitate de a stii , ce parere au majoritatea de pe IG in legatura cu acest subiect . de multe ori m-am luat la cearta cu amicii / vecinii pe tema asta . Ei toata ziua bat cruci cand trec pe langa biserici , poarta crucea la gat dar in schimb injura de mama focului. De mers la biserca sa nu mai pomenesc. daca merg de 2 ori pe an ii mult, dar ei sunt mari crestini. nu prea m-asi lega de mersul la biserca , fiindca in interior trebuie sa simiti ca ai frica de dumnezeu, si crezi in El. degeaba mergi toata ziua la biserca daca nu simti nimic, nu ramai cu nimic de pe urma lui . Sunt total de acord cu ce a postat TiTex. in trecut trebuia sa influentezi oamenii cu ceva , sa-i tii in frau, sa aiba frica de ceva,cineva . poruncile erau ca si legile din ziua de azi . ce ma deranjeaza cel mai mult la religie este ca s-au format 99999 religii/culte. fiecare crede ca religia lui a fost prima religie din univers :) . nimeni nu zice ca defapt un simplu om a creat acea religie .
Image
paX
Administrator
Administrator
Posts: 1283
Joined: Fri Dec 14, 2007 01:00

Re: evolutionism vs creationism

Post by paX »

Prin procesul acesta am trecut si eu. :)

Am ajuns la concluzia ca fiecare crede ce vrea (indiferent cat de stupid este ceea ce crede). Atata timp cat nu vine sa-si impuna cu forta credinta mie sau altuia, totul e ok.

Ce trebuie sa inteleaga multi e ca oamenii vor crede ce vor (ce ii face sa se simta bine, de obicei), indiferent care este adevarul. Facem asta caci credinta respectiva, indiferent care este ea, se potriveste cu logica noastra si in consecinta ne face sa ne simtim bine, deci o acceptam ca adevar.

Este dreptul fiecaruia sa creada ce vrea si sa faca un gest simbolic de fiecare data cand trece pe langa o cladire careia ei ii dau o semnificatie, in cazul asta o cruce in dreptul bisericii. Multi fac asa ceva caci au fost crescuti in felul acesta si le e greu sa renunte. Sau le e frica de consecinte: "ce se intampla daca zeul lor ii paraseste in momentul in care nu-si mai fac cruce in dreptul cladirii?".

Sunt multi ipocriti (in multe domenii, nu numai in religie), dar asta nu inseamna ca o fac intentionat toti. E bine sa accepti ideea, cel putin pe mine m-a ajutat, ca lumea e plina de oameni care incearca sa induca in eroare pe altii sau pe sine.

Chestia de mai sus se numeste amagire/auto-amagire si din experienta zic ca e folosita de multi oameni, religiosi sau ne-religiosi. Amandoua sunt folosite pentru a promova o imagine diferita fata de ceea ce sunt ei cu adevarat. Diferenta intre cele doua e ca amagirea e indreptata spre a modifica perceptia celor din jur asupra celui care amageste, iar auto amagirea are ca scop modificarea perceptiei proprii asupra sinelui. In ambele cazuri oamenii amagesc/se amagesc deoarece nu sunt multumiti de felul in care sunt priviti de cei din jur sau de sine. Adica nu-s confortabili cu imaginea lor si incearca sa o modifice. O fac pentru a fi acceptati de grup sau de sine.

In cele din urma credem ceea ce ne face sa ne simtim bine. De fapt, cam tot ceea ce facem, facem ca sa ne simtim bine (sa ne fie mintea/corpul confortabil).

PS: tocmai din cauza celor scrise mai sus mi-e greu sa cred intr-o carte scrisa acum aprox 2000 de ani de OAMENI.
User avatar
VRossi
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 796
Joined: Tue May 31, 2011 22:21
Location: Cluj

Re: evolutionism vs creationism

Post by VRossi »

Multe comentarii sunt pertinente... si fiecare are dreptul la o parere, care pentru el reprezinta asa cum spune si paX, parerea care-l face sa se simta comfortabil...

Am totusi o intrebare, care nu are neaparat legatura cu conceptul de creationism asa cum il ganditi voi. Un obiect, ca sa evolueze, nu e necesar ca la inceput sa fie creat? Gen o roata, un bec etc.? De ce in zilele noastre, un om e doar un om, si nu exista mai multe tipuri de oameni (care sa fie radicali diferiti de ceilalti oameni - nu departajari pe baza rasei, inaltimii, aspectului, IQ-ului). De ce un leu, e un leu, iar toti leii seamana intre ei, un tigru e un tigru, si toti tigrii seamana intre ei, un caine e un caine, si desi difera rasele de caini (prin diverse incrucisari) pana la urma structura lui e aceeasi?
Mi-e greu sa cred ca un om a ajuns sa fie om, in mii/milioane/sute de milioane/miliarde de ani, dintr-o mini particula. Cred ca evolutia s-a produs doar pe anumite nivele, si ca nu te poti transforma radical dintr-un nimic, in ceva extrem de complicat. Daca ar fi asa... ar trebui ca in momentul de fata, inca sa se mai nasca specii de oameni, mamifere/pasari etc. din acele particule... Sau poate nu exista un mediu favorabil pentru acele particule? Greu de crezut... pentru mine pare mai plauzibil ca totusi exista un El undeva, iar acel El, pentru mine e Dumnezeu, poate pentru altii e altceva.

Ateism-ul ca forma de (ne)credinta e un concept inventat de omul modern, care crede ca stapaneste (stiintific) notiuni care-l depasesc. paX a subliniat foarte bine faptul ca nu avem capacitatea necesara pentru a explica multe lucruri pe care noi credem ca le putem explica (desi vad ca el bate mai mult in a nu crede veridicitatea Bibliei). Eu unul ma simt mai comfortabil daca cred ca cineva are grija de mine/de familia mea/ de tara mea/de Planeta mea, fiindca in fond, daca ma insel, nu am nimic de pierdut. Nu as vrea sa ma numar printre cei care nu au crezut, atunci cand voi ajunge la capatul zilelor mele. Daca m-am inselat, si intr-adevar Dumnezeu nu exista, nu a creat omul si tot ce vedem in jurul nostru, nu exista viata de apoi, insa mi-am trait viata intr-u mod echilibrat ghidat de niste principii zic eu decente, cred ca n-am pierdut nimic.

E destul de ilar cand auzi comentarii: traieste'ti viata, ca pana la urma doar una ai... A-ti trai viata nu inseamna doar sa fumezi/bei/petreci/injuri/consumi substante diverse fara masura... poti sa-ti traiesti viata la fel de frumos fara sa faci multe dintre lucrurile expuse mai sus, fie ca esti religios, fie ca nu.

In incheiere, am deviat putin de la subiect... tocmai pentru a accentua diferenta dintre conceptele expuse mai sus.
Hannibal
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 615
Joined: Sun Oct 05, 2008 10:11
Nume Real: Ionut
Location: Behind your FireWall
Contact:

Re: evolutionism vs creationism

Post by Hannibal »

VRossi o intrebare scurta. Daca Adam si Eva au fost primi si din ei ne tragem. In ziua de azi orice lucru legat de incest biserica nui de acord atunci cum ne-am inmultit? Dupa spusele biserici toti am fi frati, neamuri.Dute la biserica si intreaba un preot ca io lam intrebat (am unchi care ii si mi-am permis sal intreb) raspunsul pe care mi la dat o fost sec "hai la biserica sa afli".Cum ajunge un om de rand preot sau mai stiu io ce grad in biserica ii hopa sfant si il bagam in calendar, azi maine ne mai trebe zile in an ca nu ne ajung la cati sfinti avem. Oricum io unu dau spre evolutionism sau fie suntem creati de alta civilizatie (extraterestri) ca si un experiment.
Don't hate the H hate the game
Image
Old
V.I.P.
V.I.P.
Posts: 155
Joined: Tue Jul 27, 2010 08:19

Re: evolutionism vs creationism

Post by Old »

Toate bune si Toate is bune, despre religie, evolutionism , creationism, se discuta de peste 2000 ani si sa va mai discuta alte mii de ani. Am citit cu mare aetntie si inters punctele de vedere exprimate aici si am sa incerc pe scurt sa fiu impartial pe principiul "si asa-i bine /si asa-i bine". Religia, este o filozofie ca multe altele despre despre viata si regulile ei, OMUL duce o viata de roi, desi el vrea sa creada ca este LIBER, DAR el se supune, regulilor si legilor scrise si nescrise care guverneaza viata, isi urmeaza conducatorii sprituali sau laici, omul are nevoie de speranta, ea moare ultima, daca speranta nu-i nimic nu este ......"Si totusi, se invarte" , intrebare: CE A FOST INTAI OUL SAU GAINA :-?
numai bine si hadeti la un CS :D :loveig:
„Niciodata nu te vei căi fiincă ai tăcut,
ci de foarte multe ori fiincă ai vorbit”
WoLvA
Administrator
Administrator
Posts: 1562
Joined: Sat May 19, 2007 00:00
Nume Real: Lory

Re: evolutionism vs creationism

Post by WoLvA »

Preotii din ziua de azi numai preoti nu se pot numi. fac ce fac dar tot la banul omului vor sa ajunga . este un proverb care imi place mult " fa ce spune popa , nu ce face popa "
Ma amuza foarte tare cand vad preotii ortodoxsi ca sfintesc tot ce le sta in cale , motor de masina , copac , case , pereti , etc . oare nu s-a ajuns prea departe cu sfintitul asta ???
De icoane inca nu am pomenit , dar nu pot sa nu pomenesc de ele. oare ii sanatos sa lingi icoanele dupa ce au lins-o mii de oameni ? Nu mai vorbesc de multimea care vrea sa ajunga la icoana sa o pupe . stau la cozi interminabile , se injura , se imping doar ca sa isi pastreze locul in rand . credinciosii sunt pe drumul el bun :)
Image
Post Reply