De ce nu merge lumea la biserica ?

Discutii generale, viata de zi cu zi, orice subiect care nu are un forum separat
Post Reply
Slay3r
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 867
Joined: Mon Dec 26, 2011 10:24
Nume Real: Alex

De ce nu merge lumea la biserica ?

Post by Slay3r »

Priviti un motiv de ce uni oamenii nu merg la biserica :

In ultimi ani, vezi biserica la orice ce colt de strada.
Iar preoti au numai masini de lux , adica mercedes-uri, bmw-uri, ford-uri etc. Si de case numai vorbim (vile).
Bani care ar trebui folositi pentru biserica, intra in buzunarul preotului. Si de aicea apar si asa numiti angajati :)) ca cel de sus =)) .
The ability to speak does not make you intelligent .
ariki
Administrator
Administrator
Posts: 1278
Joined: Sun Dec 19, 2010 23:21
Nume Real: Marian
Location: In gara...
Contact:

Re: De ce nu merge lumea la biserica ?

Post by ariki »

Nesimtire..
warning   Warning
------------
Slay3r
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 867
Joined: Mon Dec 26, 2011 10:24
Nume Real: Alex

Re: De ce nu merge lumea la biserica ?

Post by Slay3r »

Nu ma intelege gresit, eu merg in fiecare duminica la biserica. Dar vad si la mine la biserica, oamenii vin de pasti si de craciun la biserica.
La mine in sat sunt 4 biserici, dar satul nu ii mai mare de 1 km, si case la fel nu sunt foarte multe si multi sunt dusi in strainatate. Dar la ce 4 biserici, si 7 case parohiale. Nu era deajuns cate o casa parohiala la fiecare biserica, si restul banilor putea sa ii dea nevoiasilor sau oamenilor in varsta, sau ma rog cu totul altceva, nu ca popa trebuie sa aiba si casa de vacanta.
Si foarte multe alte chesti. Eu nu am vrut sa imi bat joc de biserica sau de preoti, dar asta ii adevarul, ca in ultimul timp biserica nu ii considerat un loc de cult. Si preoti nu sunt ce ar trebuit sa fie. Vorba aia "Fa ce zice popa, nu ce face popa" .
Dar acuma serios, de nu era un popa zgarcit, angaja un cantor mai talentat. Si nu imi spune ca nu are bani biserica, ca nu cred.
The ability to speak does not make you intelligent .
Killaflo
V.I.P.
V.I.P.
Posts: 1397
Joined: Fri Jun 11, 2010 19:26
Nume Real: Claudiu

Re: De ce nu merge lumea la biserica ?

Post by Killaflo »


De exemplu ce am vazut cu ochii mei in Grecia la Meteora . Crestinii cumpara lumanari cu 2-3 euro da, le aprinde calugarul dupa ce iese individu imd o stinge si o pune deoparte. Pe nimeni nu-i mai intereseaza biserica in ziua de azi, ca merg la inviere nu merg de dragu bisericii , sunt putini care merg de dragul bisericii, ca in rest pauza la vecernii, denii etc.
Si cum scriai mai sus DoA nu te mira ca asa-i peste tot.
Image
Image
Image

Image
Image
Image
Image
Raffy
Newbie
Newbie
Posts: 114
Joined: Fri Feb 03, 2012 20:01
Nume Real: Rafael
Location: in zona LIDL-ului :D

Re: De ce nu merge lumea la biserica ?

Post by Raffy »

Frate ala chiar nu a avut ce face in timpul liber si a vrut si el sa fie vedeta peste noapte la biserica...AFOOON putin zis :-t.Da Slayer stiu ca majoritatea de aici de pe comunitatea IG stiu ca am de gand sa devin preot dar fraaaaate...asta e prea de tot =)) .Tot sa ai asa cantor la parohie :n00b:
Last edited by TiTex on Sat May 18, 2013 10:53, edited 1 time in total.
Reason: ce's cu atatea emoticon-uri ... ti-a ramas blocat sobolanul ?
cOnvIcT
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 396
Joined: Mon Nov 29, 2010 13:54
Nume Real: Nelu
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: De ce nu merge lumea la biserica ?

Post by cOnvIcT »

Nu prea merge menirea ta cu imaginea alaturata ! =))
Sper ca nu te vei incadra in tiparul lu' Killa ! :-)
User avatar
VRossi
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 796
Joined: Tue May 31, 2011 22:21
Location: Cluj

Re: De ce nu merge lumea la biserica ?

Post by VRossi »

Am preferat sa ma abtin in a comenta topicul asta, fiindca recunosc, in ultima vreme nu am mai prea dat nici eu pe la biserica (rusinea mea).
Acuma sa fim obiectivi, nu cred ca adevaratul motiv al absenteismului, atunci cand vine vorba de biserica, ar fi ca unul, altul sau mai multi iau mita, sunt afoni, sau n-au nicio tangenta cu ceea ce se numeste predica. Exista o gramada de biserici, la fel cum exista si o gramada de scoli/facultati/universitati. Daca esti interesat de ceva, si vrei calitate, cauti calitate. :)
Bine, e drept, in zonele rurale te multumesti cu ceea ce ai. Dar... Slay3r zicea ca are 4 biserici, deci chiar si acolo exista diversitate. :)

Motivele pentru care lumea nu merge la biserica, sunt aceleasi ca intotdeauna... lipsa de credinta, stresul cotidian (multi dintre noi am ajuns sa lucram si in week-end), sau pur si simplu, dorinta de a face o alta activitate care pentru noi, cel putin pe moment pare mai importanta.

cOnvIcT stie mai multe. :)
Post Reply