Black Adder

Seriale preferate, discutii si pareri
Post Reply
ZeitzzA

Black Adder

Post by ZeitzzA »

Blackadder este numele generic a patru seriale de televiziune istorice, produse de BBC în anii 1980. O serie de alte producţii sporadice bazate pe aceleaşi personaje au fost realizate ulterior cu diferite ocazii. Prima serie a fost scrisă de Richard Curtis şi Rowan Atkinson, iar următoarele au fost scrise de Curtis şi Ben Elton. Personajele principale sunt anti-eroul Edmund Blackadder, jucat de Rowan Atkinson, şi servitorul sau subalternul acestuia Baldrick, jucat de Tony Robinson.

Cu toate că acţiunea din fiecare serie se petrece în perioade istorice diferite, toate urmăresc acţiunile lui Edmund Blackadder, membru al unei dinastii engleze ce este prezent în multe momente cheie ale Istoriei Regatului Unit. Cu toate că personajul devine din ce în ce mai inteligent pe parcursul seriei în timp ce statutul său social scade, Blackadder este în general un individ cinic, laş, oportunist, al cărui principal scop este acela de a-şi îmbunătăţii situaţia şi de a se îmbogăţii. În fiecare serie Blackadder este personajul care ironizează şi critică atitudinea şi stupiditatea personajelor din jurul său, în acelaşi timp criticând şi nebuniile epocii istorice: de la vânătorile de vrăjitoare injuste şi crude din Evul mediu la capriciile şi nebuniile unor monarhi britanici şi la cruzimea din Primul Război Mondial.

Fiecare Blackadder în existenta sa este însoţit de un servitor, de fiecare dată numit Baldrick, a cărui inteligenţă şi standarde de curăţenie descresc treptat. În fiecare sezon în compania acestora se află şi un personaj aristocratic (care ar trebui să fie mai inteligent decât Baldrick) a cărui prezenţă Blackadder trebuie să o tolereze. În primele două serii acest personaj era Lordul Percy, jucat de Tim McInnerny, în a treia serie personajul era Printul George iar în ultima serie a fost Locotenentul Goerge, ultimele două personaje fiind jucate de Hugh Laurie.

Fiecare serie a fost situată într-o perioadă diferită din Istoria Angliei, începând cu 1485 şi terminând cu anul 1917, iar fiecare serie e formată din şase episoade de jumătate de ora. Prima serie, realizată în 1983, se numea The Black Adder (Vipera Neagră) şi a fost urmata de Blackadder II în 1985, Blackadder the Third (Blackadder al treilea) în 1987 şi Blackadder Goes Forth (Blackadder ajunge al patrulea) în 1989. În plus de acestea trei producţii speciale au fost realizate: Blackadder: The Cavalier Years (Blackadder: Anii Cavalerilor) cu o durată de 15 minute realizata pentru teletonul britanic din anul 1988; Blackadder's Christmas Carol (Blackadder: Colinda de Craciun) cu o durată de 45 minute a fost un film difzat cu ocazia Crăciunului din acelasi an; şi Blackadder: Back & Forth (Blackadder: Înainte şi înapoi) a fost un film de 30 minute realizat în 1999 difuzat la cinematograful din Domul Mileniului din Londra în anul 2000.



I unul dintre serialele mele preferate, m-as uita non stop la ele, toate personajele sunt foarte haioase, iar scenariul este de o foarte buna calitate, cu replici "inteligente" si pline de umor :D Desi este destul de vechi, va propun sa va uitati :P
paX
Administrator
Administrator
Posts: 1283
Joined: Fri Dec 14, 2007 01:00

Re: Black Adder

Post by paX »

Pare interesant. Umor englezesc indreptat impotriva bisericii... combinatie de succes. :D Poate vrei sa incerci si ceva de la Monty Python...
Osiris
Administrator
Administrator
Posts: 263
Joined: Mon Nov 19, 2007 01:00

Re: Black Adder

Post by Osiris »

Da, e o serie foarte reusita. Umor englezesc de cea mai buna calitate.
ZeitzzA

Re: Black Adder

Post by ZeitzzA »

Am apucat sa vad ceva din Monty Python...nu foarte mult ca am avut ceva pb cu laptopul, da bine ca mi-ai zis, ca uitasem, mi le dau jos din nou :D
Post Reply