Limba noastra-i o comoara

Discutii generale, viata de zi cu zi, orice subiect care nu are un forum separat
Post Reply
TiTex
Administrator
Administrator
Posts: 2696
Joined: Sat May 19, 2007 00:00
Nume Real: Alex
Location: C:\
Contact:

Limba noastra-i o comoara

Post by TiTex »

Sursa: www.plodul-gandirii.blogspot.com
Limba noastra-i o comoara
In primul rand, cred ca ar trebui sa explic ce e ala limbaj mircaresc. Banuiesc ca v-ati dat seama in mare despre ce e vorba, dar eu voi da totusi cateva explicatii, ca sa am cu ce umple pagina.

Explicatia din dictionar suna asa: "limbaj mircaresc = termen ce denumeste limbajul folosit pe mirc, yahoo messenger sau oricare alta forma de chat. Acesta consta in cuvinte ciudate (la prima vedere), prescurtari stranii, "k"-uri cat mai numeroase, "tz"-uri, "sh"-uri,etc". Se vrea a fi o versiunea mai "cool" a limbii romane"

Poate ca acum va intrebati care dictionar??? Ei bine, asta ramane secretul meu... Sau mai bine nu, vi-l dezvalui, ca oricum n-am ce scrie si n-am cu ce umple pagina. Trebuie sa scriu si eu cateva randuri in plus, ca sa para mult.

Asa, si acum ca ati aflat secretul, sa trecem mai departe, la o analiza a acestui limbaj. Cred ca va sunt bine cunoscute cuvinte de genul: mijto, najpa, ejti, aja, wa, bah, s.a.m.d. Poate ca unii dintre voi le folositi... Bineinteles, urmeaza intrebarea, de ce sunt folosite ele, cand se poate spune mai simplu "misto, naspa, esti, asa, ma, ba" etc. Bine, nici astea nu-s niste cuvinte academice, dar macar sunt folosite de majoritatea oamenilor si sunt foarte cunoscute in formele acestea. Si nu este vorba numai despre aceste cuvinte...

De ce atunci cand ele ajung pe internet, in camerele de chat, pe yahoo messenger, forumuri etc se produce aceasta transformare?
Sincer sa fiu, n-as putea da un raspuns concret, eu nici macar nu le folosesc, dar am si eu, ca tot omul, cateva banuieli:

1. nu esti cool daca nu le folosesti.
2. e o forma de alint
3. cei care le folosesc abia tasteaza literele (in cazul prescurtarilor)
4. se gandesc ca nu cumva ceilalti sa inteleaga gresit ceea ce vor sa transmita.
5. omul e prost si incult: nu reuseste nici atunci cand vorbeste sa le pronunte corect, deci n-ai ce sa-i mai ceri cand da si de internet. (cel mai probabil).

Acum voi lua fiecare varianta in parte si o voi analiza. Asta bineinteles, ca sa umplu pagina.

1. Sunt sigur ca unii folosesc limbajul mircaresc ca sa fie cool. Daca nu scriu ei rahaturi de genul: "mijto, supy ( = suparat(a) ), poopik, mercic, iuby, papik, tzuc, salz, s.a." isi inchipuie ca cei cu care se "chatuiesc" ii considera niste fraieri, care nu stiu ce inseamna sa fii cool si alte porcarii de genul asta. Ei bine, treaba vine exact invers. Cineva care se poate lauda cu o bucatica de creier isi da seama ca ei sunt niste dobitoci care habar n-au sa scrie. Cine nu, ii considera cool.
O nuuuuuuuuuuuuuuuu (cat mai multi de "u" ca sa para ca am scris mult) !!!Acum imi dau si eu seama cat de mult gresesc...in Romania predomina specimenele cu mari creiere in minus. Asta inseamna ca sunt majoritari cei care ii considera pe utilizatorii limbajului mircaresc cool. Cum majoritatea invinge, da, trebuie sa recunosc, sunteti cool vite inculte ce sunteti! Sau ce, ziceti ca nu exista vite culte? Ei bine, sa stiti ca exista...bine, recunosc, nu exista.


2. Cand zic ca limbajul mircaresc este o forma de alint, nu ma refer la tot, ci numai la o parte semnificativa din el. Vorbesc de diminutivele idioate de cuvinte stalcite: "miculetz, poopik, poiotz, mercik". Despre alint nu am ce comenta, fiecare se alinta cum vrea. Pacat ca ei o fac borand idiotenie prin tastatura...


3. Majoritatea "mircarilor" sunt niste nubi (=n00bi) care abia si-au pus net si abia si-au luat o rabla de calculator. Abia reusesc sa tasteze doua litere, dar le trebuie chat, cunostinte noi (bai perversule, nu cunostinte de istorie, informatica sau biologie! Pff, la ce-ti mai zboara mintea...ce sa faca astia cu ele? Cunostinte noi = prieteni noi), gasiri de dragoste a vietii pe internet etc. De aceea, folosesc prescurtarile. Suna bine pana aici, prescurarile nu sunt chiar asa de prost vazute. Problema este insa modul cretin de a le face: una mai bizara ca alta. Nu cred ca mai este nevoie de exemple. Ma voi multumi numai sa comentez cea mai folosita, aiurea, enervanta si inutila prescurtare: cea care foloseste ca litera finala "k". Prescurtand cuvintele astfel, nu scapati decat de o litera, deci prescurtarea nu-si mai are rostul. Ce inseamna o litera? Mai nimic. Totusi, prescurtarea "k" (asa o voi numi de acum inainte) este foarte populara. De asemenea, un text plin e "k"-uri este extrem de enervant. Un mic exemplu: "ashtia kre va datzi mari k tokio hotel nu knta frumos...baaah..ia dc nu avetzi voi tupeu sa facetzi o trupa mah k ei.." (copiat de pe cel mai idiot forum din Romania). Din propozitia data ca exemplu, iese in evidenta cel mai pur limbaj mircaresc.


4. Cu jumatate de minte m-am gandit la varianta aceasta, iar cu cealalta la "tz"-uri si "sh"-uri. Pe langa faptul ca sunt foarte enervante, mai sunt si folosite uneori fara sa fie necesare. De exemplu, "tzigani" se poate scrie foarte bine "tigani" si omul isi da seama din prima despre ce este vorba. La fel si "indulgentzi", "enervantzi", "fabricatzi", "tzara", "orash", "shtiu", "shi", etc se pot scrie normal, fara a induce in eroare pe nimeni. Sunt de acord ca uneori sunt necesare "tz"-urile si "sh"-urile. De exemplu, ii spui prietenului tau de pahar: "mata face urat cand e trezita devreme". El intelege ca mama lui face urat cand e trezita devreme ceea ce probabil nu este adevarat si te injura pe nedrept. Atunci este intr-adevar necesar "tz"-ul pentru a-i putea comunica ceea ce gandesti tu de fapt: "matza face urat cand e trezita devreme". Asta e numai un exemplu...si oricum, niciodata nu vor fi "tz"-urile si "sh"-urile absolut necesare pentru ca pot fi folosite cu incredere diacriticele :D.


5. Aceasta varianta le reuneste pe toate celelalte si face referire la toate elementele "mircarismului". Daca esti prost, incult, manelist avortat intr-o oala si vrei sa pari cool, este imposibil sa nu fii un adept al limbajului mircaresc. Poate ca prietenii tai te considera zeul coolitatii, dar trebuie sa stii si tu un secret: si ei sunt niste prosti, inculti, manelisti avortati in oale si vor sa para cool, exact ca si tine. Eu de exemplu ii consider pe "smecherii internetului" niste ratati. Am spus ratati pentru ca nu mai am de gand sa umplu pagina cu celelalte epitete cuvenite.


Si acum, urmeaza cateva exemple de limbaj mircaresc de o puritate rara, ca sa va faceti o parere ( de rau, sper ):

"Sa stii k eu nu am chef de cearta shi chiar imi plac tokio hotel, sunt inscrisa shi intr-un fan-club! Shi tu kum ai reactiona dak ai avea o formatzie pe kre sa o adori pur shi simplu shi sa intri p un forum unde majoritatea pers sa vb de rau acea trupa?
Am zis shi o repet pt cei kre ii tot vb de rau: inainte sa vb de altzii k sunt nu stiu kum punetziva in locu' lor shi facetzi-va o trupa la 16 ani sa vedem kat succes are! Shi ei pur shi simplu traiesc pt fani shi pt muzik lor!!! "


"Bey...ashtia kre va datzi mari k tokio hotel nu knta frumos...baaah..ia dc nu avetzi voi tupeu sa facetzi o trupa mah k ei..shy sa mai castigatzi shy premiu...ashea..d la 16 ani..shy sa v apuktzi d muzik d la 9 ani..huh?...dak tot v datzi smecheri"


"Nu va suparati..nu am vrut sa par rea...dar asea este...siii..pt cei care zic k nu sutn fana..nu uitati k sunt din romanaia k shi voi...si mi-am strans alocatia si am de gand sa merg in germania k sa ii vad la vara....pur si simplu la noi in romania nu am vazut copii asea d talentatzi k ei..si sunt un ex. bun de urmat...pt tozi cei kre vor sa faca ceva in viatza e bine sa inceapa d mici..pt cei kare au d gand sa ii jigneask in continuare si sa zik k nu canta bine sau k bill seamana cu o fata....sa se gandeasca d 2 ori la ce au realizat copii astia kre sunt cunoscutzi in tota europa shy la ce au realizat ei" La ce idoli are, nu trebuia sa mai si scrie ca sa arate cat e de proasta.

Mai rau este ca limbajul mircaresc nu se mai multumeste numai cu internetul. Am auzit pe multi folosind in vorbire cuvinte de genul: "lol", "DDD" (asta insemnand :D :D :D ), cuvinte cu "tz", "poopik" si multe altele. Pana la urma, limbajul mircaresc isi va pierde "independenta" si va deveni doar o parte a manelismului. Inchei cugetarea si sper ca nu v-a ajutat cu ceva, sper ca va ramane doar un lucru inutil, cum sunt multe altele. Acesta este telul ei...
Academician, profesor, doctor, inginer, honoris cauza si premiul Nobel

Reguli pe Scurt | Arata Continutul
1.Inainte de a deschide un topic nou, folosete "cautarea" sa vezi daca ce vrei sa postezi nu s-a discutat deja
2.Cand deschideti un topic nou asigurati-va ca postati unde trebuie!
3.Folositi titluri descriptive pentru topic! NU puneti "Sal , Click Aici, Intrati va rog" sau alte titluri monosilabice fara sens
4.Nu faceti spam... adica sa postati in toate topicele doar sa va aflati in treaba!
5.Fara prea mult "OFF TOPIC"!
6.Nu jigniti alti utilizatori prin posturile pe care le faceti!
7.Folositi un limbaj decent, cat mai corect gramatical ca lumea sa poata sa inteleaga ce vreti
8.Nu faceti pe moderatorii daca nu sunteti!

Utile & Informatii | Arata Continutul


Nu imi trimiteti mesaj privat doar daca aveti ceva personal de discutat cu mine!

Upload Imagini: ImageHosting | ImageShack
Upload Fisiere: MediaFire | MegaUpload

Cititi regulile forumului!!! | Reguli Counter-Strike | Anunturi Importante | Cum folosim BBcode (butoanele) de pe forum
ch!0
Rookie
Rookie
Posts: 290
Joined: Thu Aug 14, 2008 21:39
Nume Real: Raducu
Location: Transilvanya

Re: Limba noastra-i o comoara

Post by ch!0 »

E si greu de citit limbajul asta "mircaresc" cum i zici tu.citind povestea aia cu tokio hotel,(habar n-am ce inseamna,banuiesc ca e ceva trupa rock) deja incepea sa ma calce pe nervi...efectiv am obosit :|.Mai nou am observat ca si pe la ziare se discuta despre tema aceasta.Vor ajunge sa isi pice bacalaureatul sau testele unice din cauza acestui "dialect",cine stii poate vor scrie carti iar copiii nostri vor invata acest stil cool.
Nici eu nu sunt usa de biserica, si eu le mai folosesc uneori dar dintre cele 5 motive care le-ai subliniat, primul ar fi cel mai evident si mai potrivit:"nu esti cool".Dupa parerea mea e acel stil american, "o femeie a luat arma si a tras ... hai sa tragem toti" care a fost preluat de romani dar in varianta cu cacatul(l-am vazut l-am mancat ! scuze de exp.).Se poarta moda "coca & pitzi".Nu cred ca prescurteaza pentru ca nu stiu scrie,prescurteaza pentru ca asa au vazut la idolul.femeilor,sau la versace_xxx, sau la cine stie ce viking imputit.
Pacat ca sunt din ce in ce mai multi ! vom ajunge sa schimbam o vorba cu ei si sa ne corecteze ca nu stim vorbi sau scrie !
Image


"Semianalfabetismul cu influente subtile de agramat e perfect intentionat."
ina

Re: Limba noastra-i o comoara

Post by ina »

Limba noastra e o comoara...adevarat graiesti Titex.
Problema e urmatoarea dupa parerea mea, "copiii astia" caci altfel nu stiu cum sa le spun au intrat intr-un cerc vicios. Probabil o sa ma intrebati de ce? Ei bine explicatia mea e urmatoarea: majoritatea sunt la varsta adolescentei si vor sa fie acceptati de grupul din care fac parte sau pur si simplu se simt neintelesi (aveti in vedere ca la aceasta varsta trec prin multe transformari, se confrunta cu multe trairi). Nu au scuza pentru limbajul folosit parerea mea. Ar putea sa incerce sa gandeasca mai mult cu creierasul dat de la "mama natura" si atunci ar realiza ca nu trebuie sa vorbesti sau sa ai aceleasi gusturi cu majoritatea "smecherilor" poti sa ai o exitenta linistita fiind asa cum esti tu, adica un ins UNIC cu traieri si sentimente proprii.
Ce sa facem in ziua de azi...se prefera spiritul de turma.
:-h SEE YOUNG GENERATION...in a few years..then will talk!!!
:D
Freak
V.I.P.
V.I.P.
Posts: 711
Joined: Fri Jun 26, 2009 17:28
Contact:

Re: Limba noastra-i o comoara

Post by Freak »

Din pacate tot mai multi scriu in acest fel, si eu sunt in adolescenta si nu scriu mircaresc.
Eu cred ca(opinie personala) fetele(pitzipoancele) au inceput asta. De ce sunt la aceasta opinie? fiindca nu de mult, un prieten(e educat omul, nu e prost) a inceput sa scrie tocmai asa. L-am intrebat de ce? Mi-a zis ca sa fie mai cool cand vorbeste cu fete pe messenger. Prima mea reactie a fost ca asta a devenit handicapat, i-am si zis sa vorbeasca cu pitzipoancele cum vrea el dar mie sa imi scrie corect. A ramas :O cum pot eu sa ii zic asa ceva :)) ca suntem pe messenger, si aici nu trebuie sa scrii corect etc.
Oricum e luat din occident, nu ati vazut cum scriu americanii sau englezii :)) zici ca scriu chinezeste...
ceferistul

Re: Limba noastra-i o comoara

Post by ceferistul »

Eu unul oriunde ii prind pe astia ii iau la misto, problema fiind ca nu prea se prind, iar cand le explic care e treaba, asa de mirati par incat zici ca abia au cazut din cer "Cine dom'le, eu??? Du-te ba si vezi-ti de treaba ta!" ^#(^ Vorba ceea, oi fi eu prost, da cand vad pe altu mai prost ca mine mi se umple inima de mandrie.
Adisor
V.I.P.
V.I.P.
Posts: 158
Joined: Sat May 19, 2007 00:00
Contact:

Re: Limba noastra-i o comoara

Post by Adisor »

ina wrote: :-h SEE YOUNG GENERATION...in a few years..then will talk!!!
:D
Asta da dulce grai ardelenesc ;) se vede cat pretuiesti limba noastra...
SnizeL
Newbie
Newbie
Posts: 3
Joined: Wed Dec 02, 2009 18:34
Location: Lugoj, Timis, RO.

Re: Limba noastra-i o comoara

Post by SnizeL »

M-a facut sa rad topicul asta :)), cuvintele care contin "tz" "sh" s.a. se folosesc mai des. Adevarul e ca, recunosc, cand am inceput sa vorbesc pe Y!M, la inceput, eram la fel, "sh","tz","k", etc. Si nu doar pe Messenger, asta m-a facut sa scriu asa peste tot unde scriam ceva (pe calculator). Mi-am schimbat modul de scriere si vorbire odata cu trecerea timpului...
Limbajul specific Y!M este din ce in ce mai folosit, ba chiar abrevierile incep sa fie folosite in viata reala.
Din cate am inteles au fost sau vor fi introduse in dictionar, pentru ca o parte mare din populatia romaniei le foloseste, si trebuie explicate in asa fel incat toti sa inteleaga despre ce e vorba (personal, consider asta o mare porcarie).

Oricum, topicul e interesant si merita citit

@ina
Asa e, ai dreptate, si totusi unii realizeaza lucrul asta, nu o fac neaparat din 'spiritul de turma'...
PS: "SEE YOUNG GENERATION...in a few years..then will talk!!!", poate merge cu un "the", cu un "we", acolo..nu inteleg ce voiai sa zici...

Later Edit: *Update*
TiTex
Administrator
Administrator
Posts: 2696
Joined: Sat May 19, 2007 00:00
Nume Real: Alex
Location: C:\
Contact:

Re: Limba noastra-i o comoara

Post by TiTex »

m-as bucura daca as stii ca 60% din cei care posteaza pe acest forum citesc inainte topicul asta ... poate le mai vine un pic mintea , daca nu ii prea tarziu
Academician, profesor, doctor, inginer, honoris cauza si premiul Nobel

Reguli pe Scurt | Arata Continutul
1.Inainte de a deschide un topic nou, folosete "cautarea" sa vezi daca ce vrei sa postezi nu s-a discutat deja
2.Cand deschideti un topic nou asigurati-va ca postati unde trebuie!
3.Folositi titluri descriptive pentru topic! NU puneti "Sal , Click Aici, Intrati va rog" sau alte titluri monosilabice fara sens
4.Nu faceti spam... adica sa postati in toate topicele doar sa va aflati in treaba!
5.Fara prea mult "OFF TOPIC"!
6.Nu jigniti alti utilizatori prin posturile pe care le faceti!
7.Folositi un limbaj decent, cat mai corect gramatical ca lumea sa poata sa inteleaga ce vreti
8.Nu faceti pe moderatorii daca nu sunteti!

Utile & Informatii | Arata Continutul


Nu imi trimiteti mesaj privat doar daca aveti ceva personal de discutat cu mine!

Upload Imagini: ImageHosting | ImageShack
Upload Fisiere: MediaFire | MegaUpload

Cititi regulile forumului!!! | Reguli Counter-Strike | Anunturi Importante | Cum folosim BBcode (butoanele) de pe forum
MefX
Newbie
Newbie
Posts: 71
Joined: Thu Aug 04, 2011 19:35
Nume Real: Liviu
Location: Pe Desktop !:P

Re: Limba noastra-i o comoara

Post by MefX »

60% ?!?! :-O Ce optimisti suntem ! :D Incearca si tu acolo un 15% ..fi mai realist. :P
ERICXDIO
Newbie
Newbie
Posts: 21
Joined: Fri Feb 04, 2011 12:02
Nume Real: Eric
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Limba noastra-i o comoara

Post by ERICXDIO »

Ei bine TiTex.... Ar fi bine daca toata lumea ar citi Acest TOPIC dar astea sunt niste sperante... :( !! Eu anul trecut scriam asa , eram mai mic (12 ani) si nu observam ce enervant era ! Acum am 13 ani si am observat foarte multi copii pe jocurile astea online care deabia au pus mana pe o tastatura si incep ei sa scrie cu "sh" si "k"etc. nu prea inteleg ce e asa de cool dar in fine...Oricum o sa se duca pe apa zambetei acest vocabular (Mircaresc)...Inca 1-2 ani si o sa scapam de el >:) , in sfarsit !
I love.... IlogicGroup community
breath9

Re: Limba noastra-i o comoara

Post by breath9 »

cat mai multi in ziua de azi ne-am obisnuit cu acest limbaj si mie unu nu mi se pare un lucru rau..ba din contra..e mult mai simplu asa!
calatorul

Re: Limba noastra-i o comoara

Post by calatorul »

Da, cam asa e, recunosc ca si eu cand am inceput sa folosesc yahoo la inceput scriam normal ca nu stiam cum se scrie mircaresc si pe urma am inceput si eu incet sa scriu asa, dar in timp, nu mult, am revenit la normal, pentru ca mi se parea o aberatie sa prescurtezi niste cuvinte, unele chiar si cu o litera lipsa, pe care unii nu le-ar fi inteles, dar asa este generatia asta noua, sa ii spun asa, care incearca sa faca pe plac prietenilor sau anturajului cu care umbla, sa fie in pas cu ei si ce e cool, pentru ei, ceea ce nu este ;)
gamesform

Re: Limba noastra-i o comoara

Post by gamesform »

Se foloseste acest limbaj pentru ca asa a fost conceput de la inceput, pentru o scriere mai scurta si rapida, dar normal ca nu e bine cum s-a ajuns pentru ca din pacate cei care il folosesc, in general cei tiineri, din generala, liceu, in ziua de azi, unii dintre ei l-au "transferat" pe hartie, la scoala si asta nu da bine la imaginea tarii, in general, din moment ce nimeni nu ia masuri in privinta asta nu se va schimba nimic privitor la acest aspect..nu e cu nimic mai cool sau smecheresc sa scrii prescurtat sau abreviat, tocmai asta denota o buna lipsa de invatare ce duce la lene in timp si obisnuinta..
Post Reply