Cultura generala... imaginile spun mai mult decat 1000 de cu

Discutii generale, viata de zi cu zi, orice subiect care nu are un forum separat
Post Reply
TiTex
Administrator
Administrator
Posts: 2696
Joined: Sat May 19, 2007 00:00
Nume Real: Alex
Location: C:\
Contact:

Cultura generala... imaginile spun mai mult decat 1000 de cu

Post by TiTex »

Din pacate m-a prins si pe mine febra asta a politicii , stiu ca multi dintre voi nu sunteti interesati dar cand te uiti la cliputi de genul de mai jos nu ai cum sa nu te miri cum de oameni ca Iliescu,Silviu Brucan,Petre Roman,Mircea Dinescu, Ion Caramitru ... sa amintesc doar cativa din cei care sunt mai cunoscuti, sunt tolerati de societate si sunt liberi nestingheriti.



Se apropie cu pasi repezi comemorarea revolutiei din decembrie '89 si nu poti sa nu te intrebi daca chiar au fost "terroristi" (evident ca nu) cei care au tras in populatie (ma refer in bucuresti in mod special) cei pe care nu ii vedea nimeni asa zisii lunetisti pentru ca in cluj stiu ca au fost militarii care au tras , dar oare din ordinele cui , avand in vedere ca Ceausescu deja fugise si se ascunsese la Targoviste, si puterea deja fusese acaparata de FSN-ul lu' masa

Oare de ce l-au executat asa rapid pe Ceausescu ? Oare cine i-a pus in fruntea tarii pe fostii membri ai partitului comunist ?
Oare de ce au omorat tineri la mineriadele din '90 ? Oare nu au fost la fel de manipulatori cu poporul si in mod special cu minerii care stim cu totii ca nu erau "intelectualii" romaniei ci chiar polul opus incat sa ii cheme sa bata tinerii studenti si nu numai care manifestau impotriva lui Iliescu si banda lui de comunisti care au pus mana pe tara dupa ce a fugit Ceausescu, practic aceeasi oameni care il lingeau si in cur (scuzati limbajul) inainte de decembrie '89. Au facut exact cum au facut si predecesorii lor , adica au pus mana pe putere si nu mai vroiau sa o lase mai bine au omorat oamenii care le cereau sa plece si sa lase pe altii care nu au avut vreo legatura cu PCR.

Sunt pe youtube si daca dati o cautare pe google sau alt motor de cautare mii de articole care sunt extrem de concludente
despre cine e cu adevarat Tovarasul Ion Iliescu


Regele Mihai I , nu era lasat sa intre in tara (cred eu din ordinele tovarasului Iliescu) de frica sa nu piarda puterea.




Sunt muuuulte clipuri care sunt destul de elucidante , doar trebuie sa te intereseze si sa cercetezi sa citesti pentru tine nu din ce ti se spune la tv de aceeasi oameni.


P.S. nu sunt neaparat un fan a regelui Mihai I sau un alt partid politic , ci doar as vrea ca cei care au distrus tara sa fie bagati toti intr-o camera si gazati sau executati, asa cum au facut si ei cu tatucul lor Ceausescu indiferent din ce partid sunt acum sau cum ii cheama.


Spor!
Academician, profesor, doctor, inginer, honoris cauza si premiul Nobel

Reguli pe Scurt | Arata Continutul
1.Inainte de a deschide un topic nou, folosete "cautarea" sa vezi daca ce vrei sa postezi nu s-a discutat deja
2.Cand deschideti un topic nou asigurati-va ca postati unde trebuie!
3.Folositi titluri descriptive pentru topic! NU puneti "Sal , Click Aici, Intrati va rog" sau alte titluri monosilabice fara sens
4.Nu faceti spam... adica sa postati in toate topicele doar sa va aflati in treaba!
5.Fara prea mult "OFF TOPIC"!
6.Nu jigniti alti utilizatori prin posturile pe care le faceti!
7.Folositi un limbaj decent, cat mai corect gramatical ca lumea sa poata sa inteleaga ce vreti
8.Nu faceti pe moderatorii daca nu sunteti!

Utile & Informatii | Arata Continutul


Nu imi trimiteti mesaj privat doar daca aveti ceva personal de discutat cu mine!

Upload Imagini: ImageHosting | ImageShack
Upload Fisiere: MediaFire | MegaUpload

Cititi regulile forumului!!! | Reguli Counter-Strike | Anunturi Importante | Cum folosim BBcode (butoanele) de pe forum
paX
Administrator
Administrator
Posts: 1283
Joined: Fri Dec 14, 2007 01:00

Re: Cultura generala... imaginile spun mai mult decat 1000 d

Post by paX »

Da, intersant. Dintr-un regim de control in altul, doar ca al 2-lea a fost (este?) mult mai subtil in controlul sau decat primul.

Si interesant ca pe atunci lumea pomenea de principii morale. Acum totul se rezuma la dat porecle competitiei.
SAAB
V.I.P.
V.I.P.
Posts: 516
Joined: Thu Mar 12, 2009 22:23
Nume Real: Cristian
Location: Ici....colo....

Re: Cultura generala... imaginile spun mai mult decat 1000 d

Post by SAAB »

Fiindca inca fac parte din "sistem" va pot spune ca nu ati inteles nimic.
Nu glumesc. Nu s-au schimbat factorii externi si nici cei interni. Ceausescu $ Co. aveau o capacitate destul de mica de influenta si singurul lucru la care puteau face modificari dupa bunul plac era macro-economia. In rest, totul la nivel regional era controlat si inca este de celebrii "baroni" locali.
De retinut e ca in afara de personalul de pe statele de plata a diverselor institutii mai sunt cateva mii de colaboratori. Acei colaboratori sunt inarmati uneori si au anumite atributii. Unul doar conduce o duba sau un break, altul numai uita o usa deschisa si ASTIA au fost cei folositi in lovitura de stat din 89-90. Nicidecum armata. Aia primeau ordine care se bateau cap in cap si nu stiau nici ei cine de unde si cum.
Din cate stiu, ceva a mers destul de prost altfel acum aveam moneda nationala rubla. E posibil sa o avem la cum se misca "apele".
Sa nu gandesti.
Daca gandesti, sa nu spui.
Daca spui, sa nu scrii.
Daca scrii, sa nu semnezi,
Iar daca semnezi, sa...nu te miri!
TiTex
Administrator
Administrator
Posts: 2696
Joined: Sat May 19, 2007 00:00
Nume Real: Alex
Location: C:\
Contact:

Re: Cultura generala... imaginile spun mai mult decat 1000 d

Post by TiTex »

fiecare intelege ce vrea, eu personal nu cred ca fantomele astea de baroni care sunt defapt in spatele puterii... parerea mea ca este o ideologie care ne-o transmit polifrucii din fruncea tarii , a oraselor, judetelor, satelor, comunelor, la fel mai cred ca suntem prea creduli si avem tendinta sa asimilam tot ce ni se spune la tv, in sensul "crede si nu cerceta" , problema cea mai mare probabil este ca politicienii au uitat sa mai fie oameni si odata intrati in politica sunt doar politicieni
grijile tarii pe care o reprezinta defapt sunt grijile lor personale, afacerile tarii sunt defapt afacerile lor personale si asa mai departe.

intr-o lume utopica lucrurile ar fi foarte diferite , adica fiecare banut ar merge unde trebuie , fiecare om ar fi intrebat daca crede ca e bine asa sau invers si sa argumenteze alegerea , fiecare si-ar face datoria, fiecare ar avea un loc de munca bun, si probabil in loc de lipsa de bani din buget ar mai si ramane.

o alta problema este ca lumea in ziua de azi este mult prea comoda (inclusiv eu, chiar daca scriu aceste randuri) , preferam sa stam in spate si sa privim si nu doar tineretul chiar si cei mai batrani sau obisnuit deja asa, si nici nu ma refer doar la Romania
Academician, profesor, doctor, inginer, honoris cauza si premiul Nobel

Reguli pe Scurt | Arata Continutul
1.Inainte de a deschide un topic nou, folosete "cautarea" sa vezi daca ce vrei sa postezi nu s-a discutat deja
2.Cand deschideti un topic nou asigurati-va ca postati unde trebuie!
3.Folositi titluri descriptive pentru topic! NU puneti "Sal , Click Aici, Intrati va rog" sau alte titluri monosilabice fara sens
4.Nu faceti spam... adica sa postati in toate topicele doar sa va aflati in treaba!
5.Fara prea mult "OFF TOPIC"!
6.Nu jigniti alti utilizatori prin posturile pe care le faceti!
7.Folositi un limbaj decent, cat mai corect gramatical ca lumea sa poata sa inteleaga ce vreti
8.Nu faceti pe moderatorii daca nu sunteti!

Utile & Informatii | Arata Continutul


Nu imi trimiteti mesaj privat doar daca aveti ceva personal de discutat cu mine!

Upload Imagini: ImageHosting | ImageShack
Upload Fisiere: MediaFire | MegaUpload

Cititi regulile forumului!!! | Reguli Counter-Strike | Anunturi Importante | Cum folosim BBcode (butoanele) de pe forum
Post Reply