"Salutul românesc" conform France2

Discutii generale, viata de zi cu zi, orice subiect care nu are un forum separat
Post Reply
Osiris
Administrator
Administrator
Posts: 263
Joined: Mon Nov 19, 2007 01:00

"Salutul românesc" conform France2

Post by Osiris »

Da, tot internetul si blogosfera romaneasca vuieste. Am fost ironizati de care un umorist francez si vreau sa aud si parerile voastre. Ar trebui sa ne amuze sau sa fim ofensati? :D

Articolul si video pot fi urmarite aici.
Hannibal
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 615
Joined: Sun Oct 05, 2008 10:11
Nume Real: Ionut
Location: Behind your FireWall
Contact:

Re: "Salutul românesc" conform France2

Post by Hannibal »

Ofensati sau sa ne amuze? Greu de zis din filmul ala.Poate era emisiune de divertisment si era o gluma sau un banc.Dar totusi sa faci gume pe situatia financiara a altora un pic de respect totusi. La adresa francezilor inca no scos romani nimic? dupa cum ne este obiceiu.
Don't hate the H hate the game
Image
paX
Administrator
Administrator
Posts: 1283
Joined: Fri Dec 14, 2007 01:00

Re: "Salutul românesc" conform France2

Post by paX »

N-ar trebui nici sa ne amuze si nici sa ne intristeze, ci ar trebui sa ne arata ca exista o problema in ceea ce priveste starea economica a tarii si ca ar tb sa facem ceva. Dar cum noi suntem romani, tot ce se face e: media profita exagerand si scotand din context intamplarea, iar politicienii incearca o rezolvare prin actiuni inutile, ca apoi sa poata zice ca ei au reactionat prompt. Sa incerci sa pedepsesti un om ca zice ceea ce vede e aiurea si contravine libertatii de exprimare, dar si stupid, tinand cont ca e un comediant. Putini pot nega ca majoritatea romanilor o duc rau comparativ cu alte tari.
BBB

Re: "Salutul românesc" conform France2

Post by BBB »

sincer eu i-am injurat cand am vazut ce au mai scos , dar daca doar asa ne vad francezii pe noi , doar partile rele si gresite si nu calitatile , sunt niste imputiti!!
:D
pepsiku
Newbie
Newbie
Posts: 120
Joined: Thu Oct 09, 2008 22:25

Re: "Salutul românesc" conform France2

Post by pepsiku »

Nu ii pt prima data cand isi bat joc de noi,tot ei si-au batut joc de noi si ne-au murdarit numele tarii cu o farsa care au dat-o ca drept realitate cum ca trupele din Romania nu au mers sa ajute in Haiti ca au mers in Tahiti.Si uite asa ajungem de ras in fata intregi lumii ca fiind un popor prost si suntem categorizati drept tigani.Iar la faza cu cersitul ii chiar penala.Orice gluma are un pic de adevar si fiecare o percepe cum doreste,ca fiind gluma sau realitate.O sa mergem in Franta si o sa fim salutati asa si o sa fim bataia lor de joc.Nu mai scriu ca imd injur.Fir-ar......
TiTex
Administrator
Administrator
Posts: 2696
Joined: Sat May 19, 2007 00:00
Nume Real: Alex
Location: C:\
Contact:

Re: "Salutul românesc" conform France2

Post by TiTex »

eu nu prea ma mir ca romania/romanii sunt vazuti asa ... nu stiu de ce dar am impresia ca la orice excrocherie suntem pe primul loc in europa.... evident de vina e sistemul si mentalitatea oamenilor care desi am scapat de comunism a ramas aceeas.
Academician, profesor, doctor, inginer, honoris cauza si premiul Nobel

Reguli pe Scurt | Arata Continutul
1.Inainte de a deschide un topic nou, folosete "cautarea" sa vezi daca ce vrei sa postezi nu s-a discutat deja
2.Cand deschideti un topic nou asigurati-va ca postati unde trebuie!
3.Folositi titluri descriptive pentru topic! NU puneti "Sal , Click Aici, Intrati va rog" sau alte titluri monosilabice fara sens
4.Nu faceti spam... adica sa postati in toate topicele doar sa va aflati in treaba!
5.Fara prea mult "OFF TOPIC"!
6.Nu jigniti alti utilizatori prin posturile pe care le faceti!
7.Folositi un limbaj decent, cat mai corect gramatical ca lumea sa poata sa inteleaga ce vreti
8.Nu faceti pe moderatorii daca nu sunteti!

Utile & Informatii | Arata Continutul


Nu imi trimiteti mesaj privat doar daca aveti ceva personal de discutat cu mine!

Upload Imagini: ImageHosting | ImageShack
Upload Fisiere: MediaFire | MegaUpload

Cititi regulile forumului!!! | Reguli Counter-Strike | Anunturi Importante | Cum folosim BBcode (butoanele) de pe forum
ShAdE

Re: "Salutul românesc" conform France2

Post by ShAdE »

Trist dar adevarat. Eu unul nu suport romii pentru simplul fapt ca din cauza lor asa sunt vazuti romanii in toata Europa. Daca nu suntem cersetori suntem criminali. Sa vedeti la iesire din Huedin ce de palate au si cu ce masini se plimba romii(BMW seria 7, ML-uri, A6, A8) si 90% dintre ei au doar 4 clase. Ma rog toate masinile lor sunt cu volan pe dreapta dar sunt Bmw, Mercedes si Audi. Iar femeile lor toate poarta rochii exact ca si in filmuletul ala. Deci nu ma deranjeaza poanta umoristului pentru ca este purul adevar.
aka.Tataru

Re: "Salutul românesc" conform France2

Post by aka.Tataru »

este un adevar...insa fiecare tara are probleme ei. Sunt multe chestii negative despre Franta care s-ar putea zice, insa nu se face, mai ales intr-o astfel de modalitatea.

Nu se parcurge la astfel de afirmatii dinspre o tara, presupusa "civilizata", spre o tara co-membra UE.

Sa le fie rusine ca indraznesc sa faca afirmatii de genul. Nici chiar in gluma nu se fac..stiind concret ca acel lucru este un adevar la noi in tara si ca se incearca remedierea lui.
paX
Administrator
Administrator
Posts: 1283
Joined: Fri Dec 14, 2007 01:00

Re: "Salutul românesc" conform France2

Post by paX »

Continuarea: http://www.evz.ro/detalii/stiri/hackeri ... 92874.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Nu cred ca e vina lor ca au aceasta parere despre noi. Acum cativa ani era un reportaj la tembelizor despre o colonie de tigani de langa Lyon. Aveau case din carton/placaj, dar cu toate astea aveau parabolice si sisteme audio de performanta. Cand erau intrebati de unde sunt, ziceau Romania, cu zambetul pe buze. Cred ca Francezii sunt la fel de satui (daca nu mai satui) de tigani, ca si romanii. Nu pot zice ca e in totalitate vina lor ca nu stiu ca romanii sunt altceva decat tiganii, mai ales cand confuzia/gluma vine de la unu care isi castiga painea facand misto de altii si imbracandu-se in fuste ca sa fie inteles.
Osiris
Administrator
Administrator
Posts: 263
Joined: Mon Nov 19, 2007 01:00

Re: "Salutul românesc" conform France2

Post by Osiris »

Iata cum arata salutul frantuzesc. :D
Hannibal
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 615
Joined: Sun Oct 05, 2008 10:11
Nume Real: Ionut
Location: Behind your FireWall
Contact:

Re: "Salutul românesc" conform France2

Post by Hannibal »

Jalnic neam cobort la nivelul lor. Era de asteptat sa facem si noi asa ceva.
Don't hate the H hate the game
Image
ZeitzzA

Re: "Salutul românesc" conform France2

Post by ZeitzzA »

Se pare ca nu suntem singurii care gandesc asa despre francezi si in "Men who stare at goats" ... cea mai uitilizata expresie a francezilor " i give up". :))
Post Reply